Opieka nad klaczą źrebną i poród


Opieka nad klaczą źrebną i poród - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Jeśli spodziewamy się nowego członka naszej stajni, powinniśmy odpowiednio zadbać o jego mamę. To bardzo ważny moment za równo dla niej, jak i dla nas. 


Klacz trzeba chronić przed wszelkiego rodzaju urazami w szczególności w obrębie pyska, głowy i brzucha. Powinniśmy powstrzymać się także od nagłej zmiany paszy. Ważne jest, aby dieta źrebnej klaczy bogata była w witaminy, białko i składniki mineralne. 


Czy to już?

Objawy nadchodzącego porodu są dosyć specyficzne, aczkolwiek należy pamiętać , że każde zwierzę jest inne. Najczęściej poród odbywa się w późnych godzinach nocnych lub nad ranem i jest stosunkowo szybki. Oczywiście zdarzają się komplikacje i w takiej sytuacji konieczna jest pomoc weterynarza.


Objawy zbliżającego się porodu to przede wszystkim niepokój, nabrzmienie wymion, a na końcach strzyków pojawia się siara. Bywa i tak, że klacz się kładzie, podnosi i dodatkowo mocno poci. Aby zapewnić jej jak najlepsze warunki należy umieścić ją w obszernym boksie, który powinien być wysłany czystą i świeżą słomą.Kiedy źrebię przyjdzie już na świat, powinno się mocno podwiązać pępowinę, najlepiej zdezynfekowaną tasiemką około 3cm. W momencie gdy ustanie pulsowanie, należy ją przeciąć 3 cm poniżej podwiązania i odkazić rankę jodyną.


Po kilku minutach źrebak powinien się podnieść w celu poszukiwania wymienia matki. To bardzo ważny moment ponieważ siara zawiera środki przeczyszczające przewód pokarmowy oraz substancje ochronne dla organizmu malucha. Pamiętajmy, że wszystkie niepokojące zachowania, czy też objawy należy zgłosić lekarzowi weterynarii. 


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Opieka nad klaczą źrebną i poród - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka