Ochwat u koni

/ 1 komentarzy

Ochwat u koni  - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

  • konto usunięte


Ochwat u koni jest to jedna z najczęstszych chorób u koni niezakaźne, rozlanie tworzywa kopytowego,przebiegające z dużą ilością wysięku oraz martwicą blaszek kopytowych.

Jak rozpoznać ochwat? :

- Kiedy koń podczas swojej pracy stąpa coraz ciężej i stawia coraz krótsze kroki
- Koń unika pracy szybciej się męczy, nie chce się ruszać, podnosić żadnej z nóg, jest osowiały.
- Koń nienaturalnie stoi- odciąża tył, lub przód, robi tak jakby 'szpagat'

Jak rozpoznać, że koń miał ochwat:

- Wystarczy pomalować kopyto olejem roślinnym i poczekać aż wyschnie mniej a więcej. Jeśli kopyto jest w wyraźne, poprzeczne paski, to właściciel nie ma się co wypierać. Ale paski muszą być na prawdę wyraźne. No i warto też powiedzieć, że ochwat jest chorobą nawracającą, kiedy dojdzie już do takiego stadium, że kość w kopycie się przemieści.Nawet po wyleczeniu, możemy po kilku latach znowu zauważyć, ze koń się ochwacił.

Jak leczyć? :

Podejrzenia występowania ochwatu należy natychmiast wezwać weterynarza. Pierwsza faza choroby trwa zaledwie kilkanaście godzin, więc każda chwila może okazać się bezcenna. Lekarz weterynarii podaje zwierzęciu leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i jeżeli potrzeba - płyny i antybiotyki. Niektóre środki farmakologiczne mogą zapobiec przemieszczaniu się kości kopytowej. Koń podczas leczenia musi być całkowicie odstawiony od pracy, leczenie można wesprzeć umieszczając go w boksie o miękkiej wyściółce (piasek lub trociny) i poddając chłodzącym kąpielom.


 

4.8
Oceń
(6 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Ochwat u koni - opinie i komentarze

HellaHella (2010-12-05 14:06)
0
Brakuje mi informacji od czego koń może dostać ochwat.

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka