Niepokojące zmiany skórne u konia


Niepokojące zmiany skórne u konia - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Jakie zmiany skórne u naszego wierzchowca powinny nas zaniepokoić?


Po pierwsze łupież.Może się wydawać, że łupież nie jest niczym groźnym, jednak bywa objawem poważniejszych chorób. Bardzo prawdopodobne, że nasz koń spożywa po prostu za dużo białka. Może również wskazywać na grzybicę skóry. Czasami pojawia się również w trakcie zmiany sierści.


Po drugie brodawki. Jeśli widzimy, że u naszego wierzchowca występują małe narośle przypominające kurzajki, to powinniśmy natychmiast reagować. Prawdopodobnie doszło do zarażenia wirusem brodawczycy.  Występuje ona najczęściej u młodych koni, jednak w każdym wieku wierzchowiec może się nią zarazić. Brodawczyca jest bardzo zaraźliwa i od naszej szybkiej reakcji zależy czy nie rozprzestrzeni się na pozostałe konie.


Po trzecie narośle. Nasz niepokój powinny wzbudzić w szczególności te, które gwałtownie się powiększają, bądź krwawią. Mogą oznaczać m.in. nowotwór. Ważne, aby szybko reagować. Nie dopuszczać do podrażniania i pękania narośli np.  poprzez podrażnianie sprzętem jeździeckim. 


Po czwarte różnego rodzaju gule.Wyczuwalne, widoczne gule pod skórą konia mogą być objawem np. larwa gzy. Mogą być również efektem uderzenia się wierzchowca, lub reakcją alergiczną. Po piąte wyłysienia.Mogą być efektem ocierania się zwierzęcia o różne przedmioty, grzybicy skóry, czy też alergii.


Wszystkie wyżej wymienione zmiany skórne wymagają konsultacji weterynaryjnej.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Niepokojące zmiany skórne u konia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł