Nauka kłusa anglezowanego

/ 6 komentarzy / 2 zdjęć

Nauka kłusa anglezowanego - konia, jeźdźca, opinie, zdjęcia


  • konto usunięte


Witam :) Nauka anglezowania. Nie wiedziałam co napisać więc opiszę dla tych mniej doświadczonych jak wykonać kłus anglezowany. Żeby najpierw do niego przejść należy docisnąć łydki do boków konia. Można też wykonać pół paradę ale to już dla tych bardziej doświadczonych ;) Załóżmy, że jedziemy po czworoboku na lewą nogę. Kiedy koń podnosi prawą przednią nogę unosimy się w siodle. Kiedy do przodu odzie lewa noga opadamy lekko na siodło. Uważajcie by nie opadać całym ciężarem ciała i opadać w okolice przedniego łęku. Aby koń nam nie przechodził co chwilę do stepa za każdym razem gdy tylna prawa noga konia idzie do przodu puknijmy lekko konia w boki.

Mam nadzieję, że nie narobiłam wiele błędów i w miarę dobrze to wytłumaczyłam :)
Dołączam kilka fotek z kłusa. Trochę nie wyraźnie widać to unoszenie ale trudno.


 

3.3
Oceń
(12 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Nauka kłusa anglezowanego - opinie i komentarze

KseniaKsenia (2010-01-29 17:40)
0

Monika

po pierwsze jesteś niekonsekwetna. Skoro piszesz dla początkujących i opisujesz dosiad zwany anglezowanym, to staraj się pisać tak, aby nawet matoł mógł to zrozumieć. Gwarantuję Ci, że żaden początkujący jeździec nie ma pojęcia o półparadzie! Ba znam nóstwo ludzi, którzy jeżdż latami i nie rozumieją tego pojęcia.

Jeśli jednak korzystasz z literatury, to warto to zrobić kompleksowo i dokładnie opisać ruch zwany anglezowaniem, tak aby każdy mógł to zrozumieć.

Piszesz "Aby koń nam nie przechodził co chwilę do stepa za każdym razem gdy tylna prawa noga konia idzie do przodu puknijmy lekko konia w boki."

Przeczytaj to co napisałaś.

Czy początkujący jeździec wie, którą nogę koń stawia akurat na ziemi? Przecież początkujący jeździec uczący się dopiero anglezowania nie ma o tym pojęcia! i dlaczego akurat pukanie konia gdy jego prawa noga idzie do przodu? Dlaczego nie lewa?

Monika ja też często nie analizowałam słów które przekazywałam uczniom. Wydawało mi się, że to jest jasne i wszyscy powinni mnie rozumieć.

Niby dlaczego mieliby nas zrozumieć? Przecież oni dopiero się uczą:-)

iusius (2010-07-22 22:43)
0

W pełni zgadzam się z Ksenią - słownictwo nieadekwatne do poziomu osób dopiero uczących się podstaw jeździectwa. Wątpię w ogóle, żeby było możliwe nauczenie się lub choćby zrozumienie na czym polega anglezowanie w inny sposób niż po prostu przez trening.

Pamiętam jak uczyłem się anglezować - nie miałem wtedy pojęcia, którą nogę podnosi koń w danym momencie, a martwiłem się tylko o to, żeby nie latać za bardzo w siodle i wczuć się w rytm ruchów konia.

Najlepszą metodą nauki jest chyba po prostu obserwowanie anglezu u jeźdźców bardziej doświadczonych, wyrobienie sobie solidnej równowagi na koniu w stępie i kilka(naście) godzin treningu kłusa anglezowanego (najlepiej na lonży, tak żeby trener z ziemi utrzymywał kłus u konia, a jeździec koncentrował się tylko na złapaniu rytmu i prawidłowej postawie).

Wskazówki Moniki mogą być przydatne, bo w końcu początkujący jeździec powinien skądś wiedzieć do czego należy dążyć trenując anglezowanie, ale żeby tak mogło się stać dawane mu wskazówki muszą być dla niego zrozumiałe.

IrysIrys (2011-01-02 13:22)
0

taak, zgadzam sie z poprzednikami... sama napisałaś droga autorko " nie wiedziałam co napisać więc opiszę (...) jak wykonać kłus anglezowany" nie dość że słowo "wykonać"  nie bardzo tu posuje, to może zanim zamieścisz artykuł pomyśl - może jest jakaś rzecz którą robisz naprawdę dobrze, chodiażby "łapanie" konie na pastwisku (wbrew pozorom to nie takie łatwe!) a  nie piszesz artykuł po to żeby mieć więcej punktów i żeby podkówka nad twoim avatarem zmieniłą kolor czy coś...

Porady czy "lekcje" powiny publikować osoby które umieją dany temat przedstawić w określony sposób np. dal zaawansowanych jeźdźców lub początkujących, oraz osoby które mogą coś na ten temat dodać. Z twojego artukułu nie skorzysta ani początkujący ( słowa półparada, na lewą nogę, przedni łęk, a czasem nawet czworobok są niejasne dla "adresata " twojego tekstu) ani osoba zawansowana bo w końcu to nie jest umiejętność wyższej szkoły jazdy ;-)

mam nadzieje że wykorzystasz moje rady do pisania kolejych tekstów, bo jak widać wiedzy Ci nie brakuje;-)

mam tylko zastrzeżenie - nie jestem pewna czy poprzez półparadę koń przejdzie do kłusa

pozdawiam koniarzy zwłaszcza początkujących!!!

SitraSitra (2011-05-15 22:25)
0
Witam =] mam prośbę : mogłabyś wytłumaczyć jakie rodzaje kłusu istnieją, czym się różnią oraz jaka jest etymologia omawianego terminu. Z góry dziękuję i pozdrawiam
nnataszonnnataszon (2013-10-25 21:09)
0
Zgadzam się z opisem i pozdro dla autorki\autora :) Lecz jeśli chodzi o anglezowany to jest bardzo prosty :) Nauczyłam się go na pierwszej jeździe :)
karolina-dziobkarolina-dziob (2014-04-14 20:46)
0
jestem początkująca jeżdże dopiero od miesiąca i szczerze mówiąc mało się dowiedziałam z twojej lekcij anglezowania ale zawsze cos zgadzam się jednak z resztom, że powinnaś pisać jaśniej ale i tak diziękuje za pomoc!

skomentuj ten artykuł