Największe i najmniejsze konie świata

/ 2 komentarzy

Największe i najmniejsze konie świata - dla koni, cena, opinie, zdjęcia

Konie posiadają różne wymiary, być może są pod tym względem najbardziej zróżnicowanymi zwierzętami na świecie. Niektóre koniowate są tak małe, że przeciętny człowiek mogłyby bez trudu objęć je rękoma, inne zaś są znacznie większe od ludzi. Oto spojrzenie na największe i najmniejsze konie na świecie. 


Największy typ konia: Największe na świecie konie były ras zimnokrwistych. Zwierzęta te były hodowane do ciągnięcia lub noszenia przy sobie dużych obciążeń. Przykładowymi rasami koni zimnokrwistych są: Shire, Percheron i Clydesdale. Przed rozpoczęciem korzystania z samochodów ciężarowych i ciągników, konie robocze ciągnęły pługi, wagony, tramwaje, barki oraz inne narzędzia rolnicze i transportowe. Są one nadal wykorzystywane w niektórych częściach świata. O Koniach zimnokrwistych można powiedzieć że są to „łagodne olbrzymy” świata koniowatych. Przedstawiciele tych ras zachowują stoicki sposób nawet w pełnych napięcia sytuacjach. Dziś są one popularne wśród tych, którzy lubią spokojną jazdę w siodle, rywalizacje w zmaganiach w dyscyplinach siłowych, a także niezawodne przejażdżki bryczką. 


Najmniejszy rodzaj konia: Najmniejsze konie świata to kucyki. Istnieje kilka ras wyhodowanych specjalnie po to aby osiągnąć ich niewielkie rozmiary. Kuce są wytrzymałe i wydają się być bardziej wytrwałe od swoich większych braci. Przez ich wielkość, są bardzo silne i historycznie były wykorzystywane w powożeniu. Kucyki nawet dziś cieszą się popularnością wśród dorosłych i często są pierwszymi wierzchowcami dzieci. Są bardzo inteligentne, ale mają skłonność do otyłości i problemów takich jak ochwat  


Najwyższa rasa: Konie rasy Shire są znane jako bardzo wysoka rasa o średniej wysokości około 175 cm, ale inne rasy takie jak Belgijska i Clydesdales także w przeszłości ustanawiały rekordy wysokości. 


Najmniejsza rasa: Najmniejsze rasy obejmują Falabella i konie miniatury. Falabellas mają średnio 62 do 80 cm w kłębie. Jednakże, nie ma standardowej rasy wysokości. Konie miniatury są podzielone na kategorie wysokości. Największy przedstawiciel rasy nie ma jednak więcej niż 90 centymetrów w kłębie. Wiele koni miniaturowych wygląda jak kucyk, podczas gdy inne są bardziej wyrafinowane i wyglądają raczej jak małe konie. Miniatury i Falabellas są często zbyt małe do jazdy, ale uczone są prowadzenia w ręku, dlatego entuzjaści konkurują w takich zawodach jak skok z koniem w ręku. 


Najwyższy koń na świecie: Księga Rekordu Guinnessa podaje, że najwyższym koniem na świecie był Sampson. Wałach rasy Shire urodzony w 1846 roku, którego wzrost w kłębie wynosił 215 cm. Przez wiele lat był uznawany za najwyższego konia na świecie, a wyzwaniem dla wielu hodowców było pobicie tego rekordu. Najwyższym żyjącym koniem na świecie jest urodzona w 2007 r. klacz: Jensona Diplomat Tina. W wielu trzech lat osiągnęła wzrost 203 cm. Jej ojciec mierzył 196 cm, a matka 182 cm. 


Najmniejszy koń na świecie: Najmniejszym koniem na świecie jest miniatura. Calineczka jest obecnie posiadaczem tego tytułu. Była ur. w 2006 roku i mierzy obecnie 17,5 cala (44,5 cm) w kłębie. Calineczka posiada cechy karłowatości u zwierząt. Chociaż jest zdrowa, to karłowatość u kucy może powodować osłabienie niektórych funkcji życiowych, jej nogi są bardzo krótkie, stawy duże, zdeformowane kości głowy i szczęki, szyja jest krótka i posiada wady narządów wewnętrznych. 


Najmniejszy źrebak: Najmniejszy źrebak w momencie narodzin nazwa się Einstein. W momencie oźrebienia ważył sześć kilogramów i mierzył czternaście centymetrów w kłębie. Rywalizuje z Calineczką o miano najmniejszego konia żywego. Einstein nie wykazują żadnych oznak karłowatości.


 

4.8
Oceń
(4 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Największe i najmniejsze konie świata - opinie i komentarze

iz@iz@ (2013-10-02 16:45)
0
spore te największe konie :D
slonieckosloniecko (2013-11-14 19:36)
0
śmierdzi mi tu translatorem... w niektórych miejscach. Ogółem artykuł fajny :)

skomentuj ten artykuł