Maści i odmiany: Umaszczenia jednolite


Maści i odmiany: Umaszczenia jednolite - jeździeckie, koni, zdjęcia, opinie

Konie charakteryzują się wielką różnorodnością umaszczeń, które w większości przypadków nie jest cechą rasową. Wyjątkami od tej reguły są rasy: haflinger, appaloosa, koniki polskie, palomino, fiordingi oraz konie fryzyjskie (jedyna dopuszczana odmiana to, tak zwana, strzałka).

Są trzy rodzaje umaszczeń: umaszczenia jednolite (zasadnicze), umaszczenia złożone i umaszczenia mieszane. W tym wpisie opiszę umaszczenia zasadnicze, a są to:
~` Maść kasztanowata - żółtaworuda lub rudobrązowa sierść, grzywa i ogon w tym samym odcieniu lub jaśniejsze, kończyny bez czarnego podpalania.

~` Maść gniada - sierść brązowa od jasnej do brunatnej i prawie czarnej, grzywa, ogon i dolne odcinki kończyn - czarne.

~`Maść izabelowata - barwa sierści żółtawa z jasnymi kończynami. Grzywa i ogon jaśniejsze, możliwe białe odmiany.

~` Maść bułana - żółtawa lub popielatobura sierść z czarnymi kończynami. W ogonie i grzywie włosy czarne zmieszane z maścistymi.

~`Maść kara - całkowicie czarna.

~` Maść siwa - występuje tylko wtedy, gdy jedno z rodziców było tej maści. Po urodzeniu koń ma którąś z maści podstawowych i z wiekiem siwieje. Do pełnego osiwienia sierść składa się z włosów białych i kolorowych.

~`Maść biała (zwana również albino) - konie urodzone jako białe mają jasnobrązowe lub jasnoniebieskie oczy, różową niepigmentowaną skórę i jasne kopyta.


 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Maści i odmiany: Umaszczenia jednolite - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka