Końska mowa

/ 2 komentarzy

Końska mowa - jeździecki, konny, zdjęcia, opinie

  • konto usunięte


Skoki przez przeszkody

Konie są zwierzętami cichymi i porozumiewają się bezszmerowo: przez mimikę, postawę ciała i ruch. Między sobą rozróżniają się nie tylko po swoim zapachu, ale także po wyglądzie zewnętrznym. Postawa ciała, wygląd sylwetki, a także wyraz oczu pozwalają każdorazowo określić nastrój przeciwnika. W ten sposób konie oceniają również nowicjusza. Dysponują wystarczającą liczbą wyrazistych znaków ostrzegawczych, które rozumie także człowiek; od stulonych uszu, przez przejściowy, imponujący kłus aż do wysoko odstawionego ogona, co jest już sygnałem do natychmiastowej akcji.

Kiedy spotykają się dwa konie, to wystarczy gra ich ciał, aby zademonstrować swoją pozycję w hierarchii stada. Konie wykazują przychylne usposobienie do siebie przez cierpliwość oraz wzajemne dotykanie. Także chętnie razem, głowa przy głowie, skubią trawę. Ulubionym zajęciem zaprzyjaźnionych koni jest drapanie się zębami, rozczesywanie grzywy, czy podskubywanie zadu albo kłębu. Tylko wśród dobrze zaprzyjaźnionych koni można zauważyć jak jeden wykorzystuje poruszający się ogon drugiego do odganiania much.Gdy konie są poruszone wydają wtedy odgłosy zadowolonego parskania i cichutkiego powitalnego rżenia. Jednak rytuał powitalny dwóch koni obcych wyraża się głośnym kwikiem.


- Konie są zwierzętami cichymi. Głośno porozumiewają się tylko w momencie wzburzenia.
- Rżenie jest intensywnym apelem dla swoich pobratymców. Ogier rży do klaczy, klacz na swoje źrebię, koń żegna rżeniem towarzysza ze stajni.
- Rżenie odbywa się za pomocą nozdrzy.
- Niektóre konie do powitania używają swego rodzaju bezgłośnego rżenia; inne cichego parskania. Tak reagują też na inne znajome konie, zaufanych ludzi lub wózek z owsem.
-Poruszenie sygnalizowane jest mocnym parskaniem, które przy niedwuznacznym oburzeniu wzrasta do głośnego rżenia.
-Ostry kwik jest dobitnym ostrzeżeniem dla natręta.
-Rzadki, lecz imponujący, podobny do głosu drapieżnika jest ryk walczących ogierów.
-Ciche rżenie i zadowolone parskanie sygnalizują odprężenie i stan zadowolenia.
- Ból wyrażany bywa zwykle rzadko - konie cierpią milcząc...Zamiatanie ogonem i grzebanie nogami - koń jest zdenerwowany albo po prostu gryzą go owadyParskanie - koń boi się, płoszyOgon wciśnięty miedzy pośladki - zwierzakowi jest zimno lub za chwilę kopnie (!)Ogon uniesiony - koń jest podniecony"Położone" uszy - koń jest zły, może ugryźćPrzyspieszone tętno, oddech, chrapanie i pokazywanie białek oczu - objawy lęku


 

5
Oceń
(2 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Końska mowa - opinie i komentarze

CanterCanter (2010-07-25 21:20)
0
Nieźle :)
Dodałabym jeszcze zdjęcia reakcji, które opisujesz :) Ale i tak fajnie ;)
laura65laura65 (2010-07-31 21:33)
0
Te informacje wzięłaś z książki "Zrozumieć konia", prawda? :D
To dobrze, bo nie każdy ma tą książkę, a można się wiele dowiedzieć. :)

skomentuj ten artykuł