Konie rekreacyjne - ćwiczenia na rozluźnienie poleca Aleksandra Lusina

/ 2 komentarzy

Konie rekreacyjne - ćwiczenia na rozluźnienie poleca Aleksandra Lusina - kurs, szkolenie, nauka, zdjęcia, opinie

Zapraszam do zapoznania się z pierwszą odpowiedzią, udzieloną przeze mnie w ramach szkółki jeździeckiej galopuje.pl. Dziś pytanie o ćwiczenia na rozluźnienie konia rekreacyjnego - temat bardzo trudny, stanowiący dla niejednego jeźdźca olbrzymie wyzwanie. Jak rozluźnić konia i zachęcić go do pracy? - zapraszam do lektury tekstu.Chciałabym się zapytać, co robić by porządnie rozluźnić konia, który chodził w rekreacji? Od jakich ćwiczeń zacząć, by się zebrał, zaczął pracować zadem i nie wieszał się na wędzidle?

To, co chcesz zrobić, to wielkie wyzwanie. Ja często mówię potocznie, że konie rekreacyjne, to konie autystyczne, które zamykają się w sobie i nic nie słyszą. Musiały po prostu - mówiąc przenośnie, nauczyć się radzić sobie z tym niewygodnym plecakiem, który codziennie ktoś kładzie im na grzbiet, dlatego nic do nich nie dociera. Musisz zdać sobie na początku sprawę, że dużo czasu może upłynąć zanim koń w ogóle zacznie Cię słuchać. Na pewno jest to większe wyzwanie, niż w przypadku konia sportowego, ale jeśli chodzi o ćwiczenia, to możesz wykonywać te same ćwiczenia jak w przypadku rozluźnienia konia sportowego. Będą to przejścia, ustępowania od łydki i co bardzo ważne - dość częste zmienianie komendy. Jest to o tyle ważne, iż konie rekreacyjne jeżdżą kłusem w kółko i przez to są niezwykle zamknięte w sobie i otępiałe, ale jeśli ktoś nagle zacznie od nich wymagać zmian, to koń może stać się bardziej otwarty.

Do tych ćwiczeń wymienionych wyżej dołączyłabym jeszcze 3 drągi na ziemi, ale ułożone dość szeroko, żeby obniżyć jego głowę i rozciągnąć grzbiet. To go zmotywuje, bo najłatwiej będzie mu przejść przez drągi kiedy będzie rozluźniony. Pamiętaj, żeby te drągi rozszerzać, nie skracać, ponieważ jeśli go będziesz próbowała zbierać, to efekt będzie odwrotny. Po rozgrzewce mięśni powinien nastąpić duży natłok ćwiczeń, żeby koń zaczął myśleć i koncentrować się. Taką pracą masz szansę go rozluźnić.Przypominam, że aby zadać mi pytanie wystarczy kliknąć na banner szkółki widoczny na stronie głównej, a następnie kliknąć na guzik 'zadaj pytanie' widoczny przy mojej osobie.
szkółka


Pozdrawiam!


 

5
Oceń
(5 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Konie rekreacyjne - ćwiczenia na rozluźnienie poleca Aleksandra Lusina - opinie i komentarze

IndygoIndygo (2011-09-14 14:36)
0
Bardzo trafne nawiązanie do autyzmu, chętnie wykorzystam te ćwiczenia. Myślę, że tak jak przy każdym treningu ważne jest też nagradzanie, na początku nawet za samą chęć wykonanie ćwiczenia, a nie jego jakość.
użytkownik14780użytkownik14780 (2011-09-14 18:39)
0
Super opisane, widać że profesjonalistka z Pani ;) Na pewno się przyda, bo jeżdżę w rekreacji.
Z innej beczki - przeczytałam Pani artykuł o Ekwadorze (vel Prosiaczek :)) w Świecie Koni i bardzo przyjemnie się mi go czytało. Gratuluję wspaniałego konia (rzeczywiście wygląda trochę jak Prosiaczek :D) i oby więcej takich artykułów! ;) 

skomentuj ten artykuł