Koń boi się wejść do przyczepy


Koń boi się wejść do przyczepy  - dla koni, cena, opinie, zdjęcia

Wprowadzanie konia do przyczepy potrafi być naprawdę kłopotliwe. Najczęstszą przyczyną jest po prostu paniczny strach zwierzęcia. Zazwyczaj najlepiej radzą sobie konie młode, które po raz pierwszy są transportowane i jeszcze nie wiedzą jak to wszystko wygląda.


Wbrew pozorom transport zwierzęcia, a w zasadzie samo wejścia konia do przyczepy często jest uciążliwe. Konie potrafią mieć różnego rodzaju traumy związane z poprzednim transportem. Zdarzają się sytuacje, że pomimo tego, że wierzchowiec był już kilkakrotnie przewożony to na skutek przykrego zdarzenia podczas jazdy zaczyna odmawiać nam załadunku.

Wielokrotnie można spotkać się z opinią, że zwierzę odmawia wejścia do przyczepy ponieważ jest uparte, złośliwe lub udaje. Nic bardziej mylnego. Koń najzwyczajniej w świecie się boi. Nagle staje się nerwowy, sztywny, staje w miejscu i nie da się poruszyć lub też parska, otwiera szeroko oczy i nozdrza, zadziera głowę i zaczyna wprost tańczyć. Żeby pomóc zwierzęciu się uspokoić najpierw sami musimy być opanowani. Musimy postarać się zrozumieć wierzchowca, wczuć się w jego sytuację: Za chwilę zostanie zamknięty w ciemnościach, gdzie ruch jest mocno ograniczony. Nasze nerwy zdecydowanie mu nie pomogą, a tylko spotęgują strach. 


Aby pomóc zwierzęciu oswoić się i pozbyć lęku przydają się ćwiczenia z przyczepą. Najlepiej ustawcie przyczepę w miejscu w którym zwierzę czuje się dobrze i bezpiecznie. Wybierzcie taką porę, aby nikt wam nie przeszkadzał i nie dekoncentrował konia. Nie ćwiczcie o zmroku. Jeśli wasza przyczepa posiada plandekę, nie korzystajcie z niech w czasie ćwiczeń. Jeśli zwierzę wykazuje znaczącą niechęć do podróży, przed rozpoczęciem ćwiczeń upewnijcie się, że tą samą przyczepą pojedziecie później w trasę. Nie ćwiczcie w deszcz, a jeśli zwierzę się załatwi to natychmiast posprzątajcie. Najlepiej ćwiczyć najpierw samo wchodzenie, później wchodzenie z zamykaniem, a na koniec wybrać się na krótką przejażdżkę. Jeśli zwierzę po takiej podróży wysiądzie spokojne, a kolejnego dnia wsiądzie bez większych oporów to znaczy, że ćwiczenia przyniosły zamierzone efekty. Niezwykle istotny jest również kierowca. Transport konia jest specyficzny i najlepiej, aby prowadził ktoś doświadczony.  

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Koń boi się wejść do przyczepy - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł