Jazda na oklep - konno na oklep

/ 4 komentarzy / 8 zdjęć

Jazda na oklep - konno na oklep - konia, jeźdźca, opinie, zdjęcia

  • konto usunięte


Jazda na oklep Tematem, który opiszę będzie pierwsza jazda na oklep. Jazdy bez siodła możecie próbować jeśli siedzicie pewnie w siodle, ponieważ grzbiet konia wbrew pozorom jest bardzo śliski. Jazda na oklep wspomaga waszą równowagę.
Aby móc wsiąść na oklep radzę wziąć kogoś do pomocy przy wsiadaniu. Załóżcie ogłowie a jedna osoba niech przytrzyma konia. Jest kilka sposobów wsiadania. Przy pomocy innej osoby, wskakiwanie na grzbiet ze stopnia oraz samodzielnie. Pierwszy sposób jest używany również wtedy, gdy koń jest wysoki i jeździec nie da rady na niego wsiąść, np. dżokeje przed wyścigami. Stajemy przodem do boku konia. W lewą rękę bierzemy pęk grzywy a prawą opieramy na grzbiecie. Lewą nogę uginamy w kolanie. Druga osoba łapie nas za łydkę mniej więcej nad kostkami. Jednocześnie lekko nas wyrzuca a my wyskakujemy. Siadamy- tak- siadamy na grzbiecie, nie opadamy całym ciężarem ciała ponieważ konia to boli!
Drugi sposób który wymieniłam do wsiadanie ze stopnia. Dużo nie muszę mówić. Jedna osoba trzyma konia. Stawiamy schodki przed bokiem konia (jeśli nie jesteśmy w stanie unieść stopnia podprowadźmy odpowiednio konia) wchodzimy na stopień, przekładamy prawą nogę nad zadem i już siedzimy ;)
Trzeci sposób- najtrudniejszy to wsiadanie samodzielne. Jak na moje oko ten sposób dość trudny do opanowania. Potrzeba dużo wprawy i sama osobiście go nie umiem. Stosuje się go również we wsiadaniu z siodłem ale teraz raczej wolimy stosować strzemiona. Jak wygląda wsiadanie samodzielne? Lewą ręką łapiemy pęk grzywy a prawą opieramy o grzbiet. Stajemy przodem do grzbietu konia i wybijamy się mocno w górę. Lądując na brzuchu na grzbiecie wierzchowca przesuwamy prawą rękę nieco w lewo. Prawą nogę przerzucamy nad zadem konia i prostujemy się. Gotowe.
Kiedy siedzimy na koniu bez siodła czujemy dokładnie każdy ruch konia. Nie zdziwmy się po jeździe jeśli nasze bryczesy będą całe w końskiej sierści! ;) Największą frajdę według mnie sprawia jazda w wodzie. Na początku jazd na oklep trudno nam będzie zapewne utrzymać się w równowadze a co dopiero zachować dobry dosiad. Ale szybko nauczycie się kontrolować swoją postawę bez martwienia się, że nagle ześlizgniemy się z grzbietu konia. Kiedy opanujecie jazdę na oklep można spróbować czegoś nowego, np. skoków bez siodła.
Osobiście uwielbiam jazdy oklepowe, szczególnie w terenie. Zawsze towarzyszą mi to samo niesamowite wrażenie ;>

Materiał zgłoszony na konkurs galopuje.pl


 

4.9
Oceń
(7 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Jazda na oklep - konno na oklep - opinie i komentarze

stilommstilomm (2010-06-07 15:31)
0
Fajny temat. Czasami to mi się wydaje, że wolę jeździć na oklep niż w siodle, a do tego lubię dorzucić jeszcze zdjęcie ogłowia i taki teren, to jest dopiero frajda. Po dobrym dogadaniu się z koniem, gdy wyczulimy go na pomoce, mamy wrażenie, że koń czyta w naszych myślach i gdy chcemy przyśpieszyć lub skręcić, to koń dokładnie odbiera nasze nieznaczne impulsiki. Samo wskakiwanie na konia proponowałbym nieco inaczej. Robiłem to wiele razy, ale zawsze stojąc w kierunku końskiego zadu, lewą ręką trzymając za grzywę, wyrzucam prawą nogę z dużym impetem i z półobrotem wskakuję na konia. Nasze konie mają średnio 170 cm, więc takie wsiadanie radziłbym poćwiczyć na trochę niższych. Wspomniałaś też o skokach na oklep, ale tu trzeba koniecznie dodać, że do tego trzeba dobrze skakać w siodle i podobnie jak w siodle należy zrobić półsiad, a że nie ma strzemion, to należy tak ścisnąć konia udami, aż się uniesiemy nad koński grzbiet (podobnie jak strzelanie z pestki np. czereśni - koń jest pestką).
patrycja13patrycja13 (2010-07-02 20:42)
0
Ja tylko raz jeździłam na oklep, ale to było parę lat temu... :)
laura65laura65 (2010-07-19 20:03)
0
Ja jeszcze niejeździłam na oklep, ale mam niedługo zamiar spróbować. ;)
koniaraklasowakoniaraklasowa (2010-09-25 12:22)
0
ja zanim jeździłam w siodle..jeździłam wlasnie na oklep..fajna sprawa;p

skomentuj ten artykuł