Jakie mamy wędzidła i które wybrać?


Jakie mamy wędzidła i które wybrać? - konna, jeździecka, do jazdy konnej, opinie, zdjęcia

Myślę, ze ten wpis przybliży wam lub pomoże choć częściowo wybrać wędzidło dla waszego konia. Lub jeżeli chcecie tylko poszerzyć swoją wiedze, także zapraszam do przeczytania tego wpisu.

Przede wszystkim, przy wybieraniu wedzidła musimy popatrzeć na jego rozmiar. Gdy kupujemy lub zakłądamy koniu inne wędzidło niż dotychczas, po jeździe należy zwrócić uwagę, czy zwierzę nie ma ran i otarć na języku czy wargach.

Wędzidła dzielimy:

 ze względu na materiał z którego są wykonane: metalowe (puste i pełne), plastikowe, gumowe.

Istnieje wiele rodzajów wedzideł:
1.Wędzidło łamane puste.
2.Wędzidło podwójnie łamane.
3.Wędzidło z językiem.
4.Wędzidło z 'wąsami' (plastikowe).
5.Wędzidło pierścieniowe.
6.Wędzidło oliwkowe.
7.Munsztuk.
8.Pehlam.
9.Wędzidło gumowe.
10.Wędzidło typu D .
11.Hacamore.

1.WEDZIDŁO ŁAMANE PUSTE.Najpopularniejsze z wędzideł. Stosowane w rekreacji. Jest zrobione ze stali nierdzewnej. Ma łagodne działanie. Ogniwa są lekkie i grube przy kółkach wędzidłowych. Świetnie nadają się dla młodych koni, ale moga być używane w różnych poziomach treningów.

2.WĘDZIDŁO PODWÓJNIE ŁAMANE.Ostatnio stały się one dość popularne. Swoją świetność zawdzięczają anatomicznemu kształtowi, dzieki któremu dostosowywują się do pyska konia. Jest to dla niego z pewnością wygodne. Spotkałam się z tezą, że tych wędzideł nie wolno stosować w ujeżdżaniu. Oczywiście to bzdura. Wędzidła te sa dozwolone, a nie wolno jesynie stosować tych, które są z dwóch różnych metali w części, którą koń ma w pysku.

3.WĘDZIDŁO Z JĘZYKIEM.Inaczej wędzidło podwójnie łamane, jedyną różnicą między tymi oba typami jest 'język', który sprawia, że koń jest bardziej wrażliwy na sygnał, bardziej do czuję, dzięki naciskowi na język. Dodatkowo zapobiega to przekłądaniu się wędzidła z języka, pod język, itd. :)

4.WĘDZIDŁO Z 'WĄSAMI'.Jest to wędzidło zazwyczaj plastikowe. Dodatkiem u niego są haczyki po zewnętrznych stronach, zaraz przy kółkach wedzidłowych. Dzięki temu koń bardziej wyczuwa nasze sygnały. Wędzidło dobre dla koni, którzy nie zawsze chcą reagowac na nasze polecenia.

5.WĘDZIDŁO PIERŚCIENIOWE.Wędzidło łamane puste, z dodatkami w postaci dodatkowych 'kółek wędzidłowych' doczepionych na dole. Mamy możliwość doczepienia wodzy, dzięki temu powstaje dżwignia i koń będzie bardziej wyczuwał sygnały przez nas mu przesyłane. Wydaje mi sie że to nie do końca wypala, bo wiele jeźdźców, tych mniej doświadczonych, często odsówa ręce do siebie. W przypadku tego wędzidła, koń poprostu będzie przechylał głowę w daną stronę.

6.WĘDZIDŁO OLIWKOWE.Bardzo popularne. Znalazło swoich fanów, że tak powiem :) Jest bardzo lubiane, ponieważ dzięki niewielkim zmianom zapobiega ranieniu kącików warg u konia. Moim zdaniem bardzo fajna sprawa :)

7.MUNSZTUK.Dość agresywna odmiana wędzidła. W rękach jeźdźca opanowanego, delikatnego i z wyczuciem ręki, nie zrobi krzywdy koniu. Jednakże wystarczy mocniejsze szarpnięcie i możemy spowodować cierpienie dla zwierzaka. A nikt tego nie chce. Wydaje mi się nieco brutalną odmiana, ale wszystko zależy jak człowiek tego użyje. Nieodpowiednie dla młodych lub niedoświadczonych jeźdźców.

8.PEHLAM.Odpowiednik munsztuku, tyle że wędzidło jest łamane.

9.WĘDZIDŁO GUMOWE.Najzwyklejsze, lekkie, wykonane z gumy. Niełamane. Słabo przekazyje sygnału, jest ledwo wyczuwalne przez konia.

10.WĘDZIDŁO TYPU D.Bardzo fajne. Odpowiednik wędzidła oliwkowego, tyle że ma końcówki gumowe. Również nie rani kącików ust.

11.HACAMORE.Nie jest to rodzaj wędzidła, tylko kiełzna. Jest ono przeznaczone dla koni które nie tolerują wędzidła. Zakłada się je na nos konia i za pomocą dźwigni wywiera nacisk.
Im dłuższa dźwignia, tym hacamore ma mocniejsze działanie. Należy więc uważać, gdyż przy mocnym szarpnięciu można złamać koniowi nos. Czyli tak jak przy munsztuku, nieodpowiednie dla jeźdźców bez wyczucia reki, młodych i niedoświadczonych.

Jazda jazdą, ale pamiętajmy, żeby to nie było kosztem cierpienia koni...


To tak ogółem. Przepraszam że jest ograniczona ilość minek ':)' i smiesznych dopowiadań, ale dopiero co zakończyłam świetny artukuł na temat wędzideł, juz tylko zdjęcia zostały i... badababummm -.-'' Madzi się komputer zawiesił i cały artukuł....kury zjadły, że tak powiem :) No i wszystko trzeba od nowa. A chce się zastanawiac nad kolejnym, ciekawym tematem, więc chciałam szybko nadrobic stracony czas.
Wiec sie nie gniewajciee :))

POZDRAWIAM! Magda :) 

3.8
Oceń
(4 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Jakie mamy wędzidła i które wybrać? - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka