Jak zorganizować zawody jeździeckie?

/ 2 komentarzy

Jak zorganizować zawody jeździeckie? - do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Sezon na zawody jeździeckie w pełni. Coraz więcej stajni organizuje zawody towarzyskie, otwarte parkury. Od czego zacząć przygotowując zawody jeździeckie? Zastanówmy się najpierw czy chcemy zorganizować zawody ujeżdżeniowe czy skokowe, towarzyskie, regionalne a może otwarte parkury i czworoboki? 


Warto zapoznać się z przepisami odpowiednich związków jeździeckich, właściwych dla województwa i dopełnić wszelkich formalności aby zawody znalazły się w kalendarzu imprez jeździeckich. Powinniśmy uiścić wszystkie niezbędne opłaty. W województwie mazowieckim warto skontaktować się z WMZJ (Warszawsko Mazowiecki Związek Jeździecki). Następnie należy zastanowić się nad obsługą sędziowską zawodów, listę sędziów konkretnych klas i dyscyplin możemy uzyskać ze związków jeździeckich. W zawodach skokowych pamiętajmy o tym, że potrzebujemy dodatkowo gospodarza toru, a jeśli organizujemy egzamin licencyjny musi być obecny sędzia kwalifikator. 


Jeśli decydujemy się na wypożyczenie fotokomórki musimy zapewnić obecność osoby obsługującej sprzęt. Dodatkowo musimy zadbać o obecność lekarza weterynarii i obsługi medycznej. Jeśli mamy już skompletowaną komisję sędziowską oraz weterynarza i lekarza możemy przystąpić do przygotowania propozycji zawodów. Warto zapoznać się z przepisami jeździeckimi. Zaproponowane konkursy powinny zawierać zarówno konkursy „open” – dla zawodników bez licencji jak i konkursy dla zawodników z licencją. W propozycjach warto podać pulę nagród, co przyciągnie dodatkowych chętnych na zawody. 


Sklepy jeździeckie bardzo chętnie sponsorują różne eventy jeździeckie, więc warto się z nimi skontaktować. Propozycje publikujemy na różnych portalach jeździeckich, warto też zadbać o plakaty i ulotki, które można rozwiesić w okolicznych stajniach. W propozycjach musi być zawarta informacja do kiedy przyjmowane są zgłoszenia oraz jaką drogą. Każdy koń uczestniczący w zawodach musi posiadać paszport, a zawodnik zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania jazdy konnej. Osoby niepełnoletnie dodatkowo zgodę rodziców na start. Ustalamy wpisowe oraz startowe (w zawodach regionalnych wpisowe rzadko przekracza kwotę 100zł). Na kilka tygodni przed zawodami musimy zadbać o flo i puchary lub medale dla zawodników. Warto rozejrzeć się za taką firmą, która oferuje już gotowe flo wraz ze środkiem według naszego projektu. Jest to opcja droższa ale zaoszczędzi nam mnóstwo czasu. Oczywiście możemy sami wykonać flo, na wielu portalach znajdziemy informacje jak to zrobić. Na pucharach warto umieścić datę i nasze logo. Potem przystępujemy do przygotowaniu ośrodka jeździeckiego na przyjazd zawodników. 


Przygotowanie przeszkód czy też szranek na czworobok zajmie nam kilka tygodni. Na zawody regionalne powinniśmy dysponować co najmniej 14 kompletami przeszkód, chorągiewkami oraz numerkami oraz tablicami start i finisz. Przeszkody mogą mieć dowolne kolory, pamiętajmy jednak o tym, że kolor przeszkody wpływa na jej trudność. Na zawody ujeżdżeniowe powinniśmy dysponować szrankami i literkami zarówno na mały (20x40) jak i duży (20x60) czworobok. Plac na zawody powinien być odpowiednio przygotowany, jeśli dysponujemy placem piaszczystym powinien on być odpowiednio wcześniej zwilżony wodą (można skorzystać z pomocy straży pożarnej) oraz zabronowany. 


Do ozdobienia parkuru warto wypożyczyć krzewy, firmy ogrodnicze chętnie wypożyczają produkty w zamian za reklamę Do obsługi zawodów warto zaangażować członków klubu, na pewno będziemy potrzebować obsługę parkingu, obsługę biura zawodów, parkurowych i hostessy. Trzeba mieć na uwadze także to, iż część zawodników będzie zainteresowana wynajęciem boksu dla swojego konia. 


Powinniśmy wyznaczyć ceny oraz osobę odpowiedzialną za rezerwację boksów. Biuro zawodów zajmuje się przyjmowaniem opłat za starty oraz zarezerwowane boksy. Powinno być dobrze oznaczone a osoby zajmujące się jego obsługą dobrze poinformowane. Hostessy zajmują się rozdawaniem nagród i pucharów a także dbają by sędziowie oraz sponsorzy mają napoje i jedzenie. Parkurowi powinni umieć odróżniać okser od stacjonaty i szybko reagować na sytuację na placu. Warto aby poszczególne ekipy zaopatrzone były w krótkofalówki co znacznie ułatwi komunikację. Tak przygotowane zawody na pewno będą sukcesem i dużą promocją waszej stajni! A więc do dzieła!


 

4.5
Oceń
(4 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Jak zorganizować zawody jeździeckie? - opinie i komentarze

Michal85Michal85 (2013-05-29 09:04)
0
dobry tekst i super zawody:)! z roku na rok jest coraz lepiej!
Monika Kłosowicz SJ SzarżaMonika Kłosowicz SJ Szarża (2013-05-31 17:45)
0
Dziękujemy! Staramy się jak możemy co roku :) ale to dzięki tym wszystkim pomocnikom i wolontariuszom! :)

skomentuj ten artykuł