Jak uspokoić nerwowego konia

/ 7 komentarzy

Jak uspokoić nerwowego konia? Przyczyn nerwowego zachowania u konia może być bardzo wiele. Koń może sprawiać problemy zarówno podczas codziennych czynności, takich jak wyprowadzania z boksu czy czyszczenie kopyt, ale również podczas nauki jazdy i treningu. Pamiętajmy jednak, że koń nigdy nie jest nerwowy bez powodu. Przyczynia się do tego albo nieumiejętne podejście do konia przez właściciela lub przykre doświadczenia konia z przeszłości.


Doświadczona instruktorka, z którą miałam przyjemność pracować, celowo nie podam nazwiska, zwykła mawiać: cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Jeśli samemu nam jej brakuje, zachowujemy się nerwowo, to czego wymagać od konia. Te zwierzęta niestety bardzo szybko przejmują nawyki człowieka. Złego uczą się bardzo szybko, a dobrego…

Najbardziej irytują mnie sytuacje, w których o tym jak uspokoić nerwowego konia wypowiadają się osoby nie mające kompletnie doświadczenia w hodowli koni. Takie, które traktują konie jak zabawki, nie mają do nich cierpliwości, biją, szarpią itd. Jak w tej sytuacji koń ma być spokojny i reagować na polecenia?

Podstawowy błąd hodowców polega na tym, że kupują konie z dziwną przeszłością, tzw. konie po przejściach, po rekreacji, a teraz próbują z nich zrobić konie sportowe. Owszem, jest to możliwe, ale wymaga to bardzo żmudnej, długiej pracy. Nie liczmy na to, że po jednym, normalnym treningu, koń zmieni się nie do poznania. Najpierw pracujmy z ziemi, starajmy się odzyskać zaufanie konia, przywrócić u niego wiarę, że i człowiek może być jego przyjacielem. Nie każmy, ale nagradzajmy za nawet najmniejszy postęp, a sukces będzie gwarantowany.
Taka jest moja recepta na to, jak uspokoić nerwowego konia. W tej sposób z takiego błędnego kółka wyprowadziłam na razie 2 konie. Już szczęśliwe i chętne do współpracy. 

4.5
Oceń
(8 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Jak uspokoić nerwowego konia - opinie i komentarze

amnellixamnellix (2012-11-19 10:05)
0
polecam też metodę t-touch..skuteczna!
EmilyKochaKonieEmilyKochaKonie (2012-11-24 20:44)
0
Dodam, że naprawdę działa masowanie konia okrężnymi ruchami przeciwnie do wskazówek zegara. Jeśli pogłaszczemy zgodnie z wskazówkami zegara to pobudzimy rumaka ;)
LayKonikLayKonik (2013-03-19 16:40)
0
próbowałam i naprawdę działa :-) również mogę ją polecić
KrewetkaKrewetka (2013-03-29 07:31)
0
Mam  kucyka mieszańca. Wykasrowanego ogierka. Gdy go kupiłam był spokojny, ale dzieci z okolicy zaczęły przychodzić ,,w odwiedziny". Na początku było dobrze ale po kilku tygodniach konik zaczął uciekać i gryźć. Co zrobić, aby go uspokoić?
użytkownik12524użytkownik12524 (2013-04-03 15:10)
0
Dla mnie ten artykuł to takie trochę lanie wody. Fajnie, fajnie, ale gdzie jest konkretna porada JAK tego konia uspokoić? Pracą nad zaufaniem? Okej, ale jak je budować? Denerwują Cię osoby, które wypowiadają się na ten temat, nie znając się na rzeczy. To może warto byłoby rozwinąć temat, żeby ich uświadomić, co? Pomysł na artykuł fajny, aczkolwiek w ogóle nierozwinięty. Pozdrawiam. :)
SiwyiAgaSiwyiAga (2013-06-24 18:47)
0
Bardzo ciekawy artykuł ,oby takich więcej było ! :))
Princess425Princess425 (2013-07-02 12:10)
0
Bardzo dobry arkytół.Wszystko świetnie wytłumaczone...
Tylko szkoda jeszcze że nie wszyscy to rozumieją nie każdy koń po przejściach potrzebuje dużo nauki...
Niektóre po prostu w sobie mają to chęć wiem to z własnych doświadczeń ;)
Pozdrawiam ;)
Alicja Grzybowska

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka