Jak rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem


Jak rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem - koni, koński, jeździecki, opinie, zdjęcia

Jeździectwo  - sport, który jest z nami od tysięcy lat. Elegancki i "elitarny" sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu w więzi z naturą. Wiele osób pragnie rozpocząć swoją przygodę z jazdą konną - w tym poradniku opiszemy, jak postawić pierwsze kroki i przeżyć wiele niezapomnianych chwil.


Jeździectwo – sport łączący naturę i człowieka!


Jeździectwo jest z nami od czasów starożytnych, pozwalało nam na szybszą komunikację pomiędzy miastami, rozwój handlu i prowadzenie spektakularnych podbojów. Jeszcze podczas II Wojny Światowej korzystano z koni w celach bojowych. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jeździectwo to elitarny, piękny sport, który bardzo mocno zbliża człowieka do natury. Wiele osób może się obruszyć na wydźwięk słowa „elitarny”, prawda jest taka, że jest to bardzo trudna pasja, wymagająca wielu godzin nauki, i dosyć kosztowna. Kojarzy się ona bardziej z klasą wyższą, elegancją i specyficznym osprzętem. Na szczęście jeździectwo staje się coraz bardziej popularne, powstaje coraz więcej stadnin i ośrodków do uprawiania tego sportu. Dużym atutem aktywności tego typu jest to, że w naturalny sposób rozwija ona naszą tkankę mięśniową i posiada działanie terapeutyczne! Jest więc to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu w więzi z naturą a przede wszystkim z naszym wierzchowcem.


Predyspozycje – czy nadajesz się na jeźdźca?

Ciężko jest zdefiniować coś takiego jak talent jeździecki. Jest jednak kilka cech, które mogą ułatwić nam naukę i przyśpieszyć pokonywanie kolejnych etapów (od opanowania zasad BHP po jazdę w terenie). Chodzi tu przede wszystkim o umiejętności utrzymania równowagi, zdolność do reagowania wobec zmieniających się warunków i szybkiego uczenia się. Oczywiście kondycja fizyczna, koordynacja ruchowa i perfekcyjna kontrola nad ciałem zdecydowanie ułatwiają nam uprawianie jeździectwa, ale są to atrybuty, które możemy nabyć wraz z postępującym treningiem (choć oczywiście będzie nam ciężej). W tym sporcie, jak zresztą w każdym, ważna jest pasja i więź ze zwierzęciem. Jeśli wykażemy się duża samodyscypliną i będziemy trenować regularnie na pewno osiągniemy postępy i zacznie nam to sprawiać jeszcze więcej przyjemności. Jeździectwo jest sportem stosunkowo trudnym, dlatego nie warto zrażać się po pierwszych, często nieudolnych próbach, lecz zacisnąć zęby i „jechać” dalej do przodu. BHP to priorytet, dlatego warto jednocześnie zadbać o odpowiedni sprzęt jeździecki, który zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę jazdy.


Jak zacząć – wybór sprzętu i szkoły jeździeckiej

Jeździectwo staje się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie coraz łatwiej jest znaleźć odpowiedniego trenera i szkołę. W tym celu wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google i przeglądnąć oferty okolicznych klubów lub ośrodków jazdy konnej. Posiłkując się ocenami w internecie będziemy mogli wybrać najlepszą dla nas opcję. W placówkach tego typu możemy wypożyczyć najważniejsze akcesoria jeździeckie. Jeśli jednak wiążemy z tą pasją wiele oczekiwań i mamy przeczucie, że „to jest to!”, warto zadbać o własny profesjonalny sprzęt jeździecki, który ułatwi nam naukę i zapewni bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinniśmy nabyć buty do jazdy konnej – sztyblety lub oficerki, alternatywnie jakiekolwiek inne wygodne obuwie z płaską podeszwą i wyższą cholewką. Najbardziej zależeć nam będzie na ochronie głowy, a więc musimy zaopatrzyć się w wytrzymały kask jeździecki, ewentualnie toczek (który jest jednak mniej trwały, a co za tym idzie mniej bezpieczny). Komfort i swobodę ruchów zapewnią nam bryczesy – spodnie do jazdy konnej, które nie posiadają szwów po wewnętrznej stronie nóg. Zapewniają one podstawową ochronę przed obtarciami i ułatwiają prawidłowy dosiad. Dodatkowe bezpieczeństwo może nam zapewnić kamizelka ochronna dedykowana dla jeźdźców. Warto również nabyć rękawiczki do jazdy konnej. Ciężko jest określić szacowany koszt tego sprzętu, na rynku jest wiele ofert w przeróżnych cenach.


Gdzie należy szukać profesjonalnego sprzętu jeździeckiego?

Wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria do jazdy konnej w przystępnych cenach można znaleźć na https://allegro.pl/kategoria/sporty-towarzyskie-i-rekreacja-jezdziectwo-112302. W ofercie Allegro znajdziemy gadżety, akcesoria, odzież, w tym ogromny asortyment obuwia i przydatną literaturę, która pozwoli nam jeszcze lepiej zrozumieć mechanizmy, którymi rządzi się ten piękny sport! 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Jak rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł