Jak działa mózg konia

/ 2 zdjęć

Jak działa mózg konia - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Zastanawialiście się może jak funkcjonuje mózg konia? Jak odbiera wszystkie bodźce ze środowiska zewnętrznego? 

 Mózg składa się z miliardów neuronów. Są to podstawowe komórki nerwowe. Poza tym występują również komórki glejowe( inaczej glej lub neuroglej). Odpowiedzialne są za strukturę i metabolizm neuronów. Podstawowa komórka nerwowa ma nieregularny kształt, składa się z jądra komórkowego i jest otoczona błoną komórkową, z której występują cienkie włókienka- dendryty. Odchodzące dendryty przypominają swoim kształtem konary drzewa. Dendryty przyjmują impulsy od innych neuronów i przekazują je do jądra komórki albo odwrotnie z jądra do innych komórek. Są nietrwałe i podatne na uszkodzenia. Podział neuronów: 1)neurony ruchowe -przenoszą impulsy energetyczne do mięśni, polecając im wykonanie ruchu. Sygnały przeniesione do gruczołów wydzielania dokrewnego, powodują wydzielanie hormonów. 2)neurony czuciowe -przenoszą impulsy sensoryczne, przekazując informacje o tym, co widzimy, słyszymy, czujemy, smakujemy i wąchamy. Komórki kontaktują się ze sobą za pomocą impulsów elektrycznych i oddziaływań chemicznych. Informacja, czyli impuls elektryczny, biegnie wzdłuż aksonu do synapsy, gdzie powoduje uwolnienie niewielkiej porcji substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami (przekaźnikami nerwowymi). Komórki nerwowe i ich neuroprzekaźniki działają błyskawicznie. 

Przesłanie elektrycznego sygnału na koniec aksonu, zabiera neuronom zaledwie jedną tysięczną część sekundy. Konie nie myślą linearnie, jak małpy. Nie są w stanie korzystać z narzędzi. Mają za to bardzo dobrą pamięć, to dzięki niej są uznawane za niezwykle mądre zwierzęta. Konie zapamiętują obrazy i myślą nimi. Dzielą swoje obrazy na takie, które stanowią zagrożenie i takie, które są dobre, niegroźne. Swoje myśli, skojarzenia zapamiętują, następnie kierują się nimi, w chwili pojawienia się podobnej sytuacji. Poprzez pamięć koni, możemy je z łatwością uczyć. Każda próba nauki konia danego elementu przybliża nas do zapamiętania go przez konia. Należy tutaj wziąć pod uwagę konie po przejściach, które były katowane. Już na zawsze będą miały w swojej pamięci obraz człowieka-kata. Oczywiście możemy na to wpłynąć, zmienić to, pokazać, że nie spotka go nic złego. Również na tej podstawie powstaje zaufanie między człowiekiem a koniem. 

Próbując zmienić sytuacje groźne na niegroźne u koni warto pamiętać, że tylko ciężka i żmudna praca da efekty. Każdy koń uczy się inaczej. Jeden zapamiętuje wolniej, inny już za trzema powtórkami. Liczy się CIERPLIWOŚĆ. Mózg konia działa na zasadzie akcji i reakcji. Przykładowo: koń widzi potencjalny obiekt, który uznaje za zagrożenie - wówczas jego reakcja to ucieczka. Reakcje konia są błyskawiczne, trwają setne sekundy. Jednak warto zapamiętać, że takie reakcje konia nie są procesem myślowym. Proces myślowy trwa u konia trochę dłużej, kilka sekund. Zanim koń przemyśli polecenie i zrozumie co ma wykonać, trwa to chwilę. Nie warto się wtedy denerwować i uczyć konia złych sygnałów, odpowiedzi. Istotną kwestią jest również praca półkul mózgowych u koni. Gdy koń zapamiętuje jednym okiem sygnał przesyłany do przeciwnej półkuli zostaje tam zapamiętany jedynie w ok.20%. Oznacza to, że naukę należy powtarzać po obu stronach konia. Przykładowo: uczymy konia podawania lewej przedniej kończyny, jego prawa półkula zapamięta to w prawie 20%, aby koń rozumiał, o co nam chodzi warto powtórzyć ta czynność na prawej przedniej kończynie. Wtedy koń będzie wiedział o co nam chodzi i szybciej przyswoi wiedzę. Tyczy się to samo czyszczenia, ściągania derki, siodłania. Zachęcam wszystkich do cierpliwości, spokoju i zrozumienia procesów myślowych, zachować waszych koni i koni z którymi obcujecie. Jest to kluczem do sukcesu zbudowanego na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu. 

\"Jeździectwo jest pięknym sportem i może być uznane za sztukę, na której wyżyny chciałbyś się wznieść. Dostąpić tego może jednak ten, kto z całym zrozumieniem wniknie w psychikę konia i kto nie siłą, ale wyczuciem osiągnie z nim porozumienie\" - Wilhelm Museler


 

5
Oceń
(4 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Jak działa mózg konia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł