Instruktor szkolenia podstawowego - kolejne zawodowe stopnie szkolenia


Instruktor szkolenia podstawowego - kolejne zawodowe stopnie szkolenia  - pzj, jeździeckiego, prawo, przepisy, zdjęcia, opinie

Jeśli zdam już instruktora szkolenia podstawowego, co jest dalej, co trzeba zrobić aby zdobyć te większe uprawnienia?

Kolejnym zawodowym stopniem szkoleniowym jest stopień instruktora sportu jeździeckiego (ISJ). Aby osiągnąć ten poziom należy mieć ukończone 21 lat, zdaną maturę, a następnie uczestniczyć w specjalistycznym kursie na stopień ISJ, kończącym się egzaminem. Jednak osoby, które posiadają stopień ISP przyjmowane są bez egzaminu wstępnego. Umiejętności , które trzeba opanować by nie wyróżniać się niczym negatywnym w trakcie zajęć praktycznych (oraz podczas egzaminu wstępnego, kogo to dotyczy) to:
- pokazanie elementów ujeżdżeniowych takich jak: stęp pośredni i swobodny, kłus i galop - roboczy i pośredni, zatrzymanie i cofanie,
- ustępowania od łydki w stępie i w kłusie:
- z głową do ściany;
- z głową do wewnątrz;
- zmniejszanie i powiększanie czworoboku;
- kontrgalop;
- zwykła zmiana nogi;
- zwrot na zadzie i półpiruet roboczy w stępie;
- znajomość wszystkich figur na ujeżdżalni;
- pokonanie jednego z trzech standardowych torów przeszkód (rysunki niżej) o wysokości 100-110 cm i szerokości 100-130 cm.

Standardowy tor przeszkód (nr1) na egzaminie wstępnym na kurs Instruktora Sportu Jeździeckiego.
Hala lub czworobok 20 x 60m, maksymalna wysokość przeszkód 110 cm, szerokość 130 cm.Tor nr 2


Po przeszkodzie nr 2 na określonej linii przejście do kłusa i skok przez przeszkodę nr 3A i 3B 9in and out) dalej pozostać w galopie. Po przekroczeniu linii mety pozostać na nakazanej trasie (na planie linia przerywana) w galopie na prawą rękę, w okolicy przeszkody nr 7 zmienić kierunek ze zmianą nogi w galopie z przejściem do kłusa. Na krótkiej ścianie przejść do kłusa (kłus anglezowany), na środku długiej ściany kłus ćwiczebny. Przejście do stępa i pokazanie ćwiczenia „żucie z ręki”.

Tor nr 3Obowiązuje kiełznanie wędzidłowe. Ocenie będzie podlegał dosiad i oddziaływanie jeźdźca w różnych rodzajach siadu, praca ujeżdżeniowa z koniem skokowym, wyczucie tempa i dystansu, a także sposób pokonywanie szeregów i linii przeszkód. Dwa nieposłuszeństwa konia, upadek jeźdźca lub konia - eliminują z egzaminu.

Mając uprawnienia ISP przez minimum 2 lata (wymagane potwierdzenie przez macierzysty WZJ) lub (niedługo wejdzie dodatkowa ulga) II-gą klasę sportową będzie można uczestniczyć w skróconym kursie na stopień instruktora sportu jeździeckiego.

Cały program szkolenia znajdziecie pod linkiem:
http://pzj.pl/modules/szkolenie/index.php?content=3:50


 

5
Oceń
(3 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Instruktor szkolenia podstawowego - kolejne zawodowe stopnie szkolenia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł