Instalacja i wyposażenie stajni

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć

Instalacja i wyposażenie stajni - do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Nie każdy ma możliwość podłączenia instalacji elektrycznej w stajni, ale z pewnością jest to duże udogodnienie. Założenie instalacji to zadanie dla fachowca. Ważne jest, żeby wszystkie jej elementy były zabezpieczone przed wilgocią, szkodnikami i… samymi końmi, zwłaszcza ich zębami i kopytami.

KARMIENIE
Jest kilka metod dostarczania koniom pożywienia. Najbardziej naturalne wydaje się umieszczanie pożywienia na ziemi, jednak jest to sposób niezbyt praktyczny, gdyż jedzenie i pasza mieszają się ze ściółką. Pojemniki na siano powinny być zawieszone na poziomie oczu konia; jeśli będą za wysoko, koń będzie musiał wyginać nienaturalnie szyję, aby dosięgać pokarmu, a siano może zaprószyć mu oczy. Paszę treściwą najlepiej podawać w żłobie zawieszonym na wysokości stawów barkowych zwierzęcia.

POJENIE
Koń zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody. Oczywiście automatyczny dopływ wody do boksu jest bardzo wygodny, ale uniemożliwia kontrolę tego, ile koń rzeczywiście wypija. Wiadra stawiane na podłodze nietrudno przewrócić, ale są łatwo do utrzymania w czystości. Jeżeli koń ma skłonność do przewracania wiadra kopytami, warto pomyśleć o specjalnych uchwytach na wiadro przymocowanych do ściany. Można też postawić wiadro wewnątrz starej opony.

ŚCIÓŁKA
Do wyboru jest wiele rodzajów ściółek – od tradycyjnej słomy do suszonego włókna drzewnego, a nawet trawy słoniowej. Ważne jest, by wybrana ściółka nie był źródłem kurzu i zarodników grzybów w stajni. trzeba również wziąć pod uwagę: cenę, łatwość utrzymania i usuwania, dostępność oraz warunki składowania.
Bez względu na to, jaki rodzaj ściółki wybierzesz, ważne jest, żeby koń chętnie się na niej kładł i odpoczywał bez ryzyka skaleczenia. Powinna także zapewnić mu ciepło. Ściółka nie może być śliska i powinna minimalizować napięcie nóg konia, kiedy przemieszcza się w boksie lub stoi nieruchomo na twardej powierzchni.
Niektóre materiały do wyścielania boksów, jak na przykład papier, są mało wygodne w użytkowaniu, ponieważ kiedy zawilgotnieją stają się ciężkie i trudno je rozścielić. Inne rodzaje ściółek różnią się pod względem jakości: trociny od jednego producenta mogą bardziej pylić niż inne, mimo że są opisane jako bezpyłowe. Nigdy nie kupuj przemysłowych, niesprawdzonych trocin – mogą w nich być gwoździe i inne niebezpieczne przedmioty.

Słoma
Słoma jest powszechnie używana jako ściółka, łatwo usunąć z niej nieczystości, wygląda świeżo i zachęcająco, a w dodatku jest niedroga.
Słoma pszeniczna jest bardziej wskazana niż żytnia lub jęczmienna, chociaż nie zawsze jest dostępna. Słoma musi być dobrej jakości, jednakże konia należy zniechęcić do pożywienia jej, gdyż powoduje otyłość, szczególnie niewskazaną u koni wyścigowych i sportowych.
Nie poleca się systemu ‘głębokiej ściółki’, w którym warstwa znajdująca się na spodzie pozostaje nienaruszona przez kilka tygodni, a jedynie na wierzch nakłada się świeżą warstwę.
W efekcie duże ilości amoniaku, wydzielane przez sprasowane odchody i mocz, zagrażają układowi oddechowemu konia. Zagrożenie jest tym większe, im gorszy jest system wentylacji stajni. głęboka ściółka wydziela też ciepło, które w połączeniu z amoniakiem sprawia, że kopyta konia stają się bardziej podatne na schorzenia.

Wióry i trociny
Wióry drewniane są zwykle mniej pylące niż trociny, ale jedne i drugie tworzą wolną od zarodników ściółkę. Kolejną ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do słomy nie są smacznym kąskiem dla koni. Wtóry drewniane łatwo się przechowuje, są pakowane w foliowe torby i nie pylą.

Ścinki papieru
Ścinki papieru lub tektury, sprzedawane w owijanych belach, są dobre na ściółkę dla koni, mających problemy oddechowe z powodu alergii na kurz lub pleśń. Jednak usuwanie takiej ściółki jest dosyć trudne i niekiedy trzeba zlecić to fachowcom. Więcej czasu zajmuje rozbicie warstwy ściółki, a w wietrzny dzień wygląda ona wyjątkowo nieestetycznie.

Maty gumowe
Maty gumowe są stosowane często, jednak jeśli nie są przyklejone do podłogi, tak że żaden płyn nie może się pod nie dostać, sprawdzą się tylko w bardzo zadbanych stajniach z idealnym systemem osuszającym. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie na matę chłonnej ściółki. Dzięki zastosowaniu gumowych mat betonowa podłoga staje się cieplejsza i bardziej miękka.

Inne ściółki
Pojawiają się coraz to nowsze rodzaje ściółek, wykonane z włókien, słomy lnianej i trawy słoniowej. Innym często spotykanym materiałem są konopie, ale należy uważać, aby koń ich nie jadł. Jeśliby się to zdarzało, trzeba wybrać inny rodzaj ściółki.

USUWANIE NIECZYSTOŚCI
Wybierając rodzaj ściółki, weź pod uwagę sposób usuwania odchodów. Producenci niektórych materiałów gwarantują, że ściółka skutecznie wiąże odchody i ułatwia ich usuwanie. Aby pozbyć się dużych ilości obornika, możesz być zmuszony/zmuszona do wynajęcia specjalistów. Koszt ich usług jest tym wyższy, im trudniej usunąć daną ściółkę.

Gnojownik
Gnojownik powinien się znajdować w pobliży stajni. najlepiej jeśli ma betonową podstawę i jest ogrodzony z trzech stron ścianami wysokimi na 1,8 m. można je wykonać z podkładów klejowych lub betonowych bloków. Aby deszcz lepiej się wchłaniał i obornik szybciej się rozkładał, jego wierzch powinien być płaski, a boki pionowe i dobrze zagrabione.

ZWILŻANIE
Nie poleca się zwilżania ściółki. Jeśli pyli tak mocno, że wymaga namoczenia, nie nadaje się dla konia. Wilgotna ściółka to idealne warunki do rozwoju zarodników pleśni.


 

5
Oceń
(2 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Instalacja i wyposażenie stajni - opinie i komentarze

maddie15maddie15 (2010-09-19 18:03)
0
co prawda to prawda.

skomentuj ten artykuł