Granulat dla koni, podstawy o żywieniu konia

/ 3 komentarzy

Granulat dla koni, podstawy o żywieniu konia - dla koni, cena, opinie, zdjęcia

Karmienie koni, to często ignorowany temat wśród hodowców koni. To błąd. Praktyki pokazują, że ich nieprawidłowe żywienie może doprowadzić do licznych chorób, a nawet śmierci. Szkodliwe jest zarówno nie podawanie odpowiedniej ilości pożywienia, jak i jego nadmiar. Wszystko zależy od rasy, ory roku, a także tego czy koń wykorzystywany do prac czy nie.


Zacznijmy od omówienia pór karmienia. Zwykle robimy to rano około godz. 7-8, w południe około godz. 13-14 i wieczorem około godz. 18-19. UWAGA - koń nie powinien być wzięty na trening wcześniej niż 1-1,5 godz. po posiłku.

Czym żywić konia? Granulat dla koni. W zależności czy mamy do czynienia z koniem sportowym czy rekreacyjnym mówimy o innych dawkach określonych produktów. I tak: w przypadku konia sportowego: owies - 5-7 kg, siano - 8kg, otręby, śruta kukurydziana lub inne dodatki - 1/2 kg, witaminy - miarka (z opakowania) do owsa, marchew - (okres zimowy) 2-3 kg, świeża słoma jako ściółka. Koń rekreacyjny: owies - 4-6 kg, siano - 6-7 kg,otręby pszenne lub inne dodatki - 1/2 np. co drugi dzień, marchew - (okres zimowy) 2 kg.

Pasze:
- owies zaliczany jest do najwłaściwszych pasz treściwych o pobudzającym i wzmacniającym działaniu. Nie wolno podawać zwierzęciu świeżego owca, gdyż może ono doprowadzić do kolki. Ważne, aby podawany owies był suchy, miękki, oczyszczony z kwasów. Jeśli jest źle trawiony przez konia, musi być gnieciony.
- jęczmień hodowcy zazwyczaj stosują jako paszę dodatkową, ponieważ jest tucząca ze względu na dużą ilość tłuszczu.
- kukurydza wyróżnia sie dużym bogactwem energetycznym. Tuczy, a podanie zbyt dużej dawki powoduje szybkie pocenie i przemęczenie konia.
- siemię lniane warto stosować w przypadku stanów zapalnych i choroby, ponieważ ma dobre właściwości sprzyjające trawieniu.
- otręby pszenne należy przed podaniem zwilżyć wodą, gdyż suche powodują kolkę.

Pasze objętościowo-suche:
- siano nie może być ani zbytnio świeże, ani zapylone czy spleśniałe. Każda tego rodzaju porcja może bowiem źle wpłynąć na trawienie, spowodować wzdęcia, kolkę czy ochwacenie.

Zielonki suszone:
- słoma ma dużą wartość odżywczą, a przy tym jest lekka. Musi odleżeć do 4 tygodni. Jako ściółka lepsza jest twardsza: żytnia i pszenna; jako odżywcza: owsiana.
- zielonka zawiera białko, witaminy i składniki mineralne. W przypadku koni sportowych zastępuje w diecie siano. Ważne jest jednak jej prawidłowe podanie i dobry stan, nieświeża grozi bowiem kolką u zwierzęcia.

Pastwisko
- pasze okopowe stanowią element menu konia ze względu na zawartość wody i składników mineralnych;
Inne:
- marchew bogata w witaminy A i C, ma wartości dietetyczne. Podawana jest przeważnie zimą.
- buraki (cukrowe i pastewne) - najlepiej mieszać je rozdrobnione z sianem 5-10 kg dziennie.
- ziemniaki ze względu na właściwości tuczące nie są wskazane dla koni wierzchowych, raczej pociągowych.

Na koniec kilka uwag odnośnie pojenia - woda powinna być czysta i świeża. Nie wolno podawać jej koniowi bezpośrednio po posiłku, ale godzinę po karmieniu. Poidło powinno być tak zorganizowane, aby niezależnie od nas koń miał stały dostęp do wody. Musimy też pamiętać, że nie wolno poić konia zgrzanego, bezpośrednio po wysiłku, szczególnie w czasie upałów.


 

4.3
Oceń
(4 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Granulat dla koni, podstawy o żywieniu konia - opinie i komentarze

dluga92dluga92 (2009-11-11 17:20)
0
No tak, prawidłowe żywienie konie to podstawa..:) Znalazłam w artykule wiele informacji o tuczącym działaniu. a czy jest cos na diete dla konia?
Wiem ze lepiej ograniczyc zielone ale czy tylko?
JadwiczgaJadwiczga (2009-11-13 12:30)
0
Najlepiej ograniczyć owies jak chcesz "odchudzić" konia
Ewelina&BestiaEwelina&Bestia (2010-07-07 10:04)
0
A gdzie można kupić te wszystkie artykuły? Sklepy jeździeckie oferują tylko jakieś granulaty, mieszanki i inne cuda na kiju... Nie mam zamiaru na razie posiadać konia, ale już kolekcjonuję informacje :D i właśnie tej informacji nie mogę się nigdzie doszukać.

skomentuj ten artykuł