Gnicie strzałki u konia

/ 3 zdjęć

Gnicie strzałki u konia do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Gnicie strzałki to niezaraźna choroba kopyta konia. Zaatakować może każdego konia nie zależnie od rasy i wieku. Rozwojowi tej choroby jest winien właściciel konia poprzez nie higieniczne warunki życia konia, niedbalstwo i lenistwo. Kiedy koń ciągle stoi w boksie pełnym jego odchodów i nie wychodzi z niego a ni na padok a ni do pracy a ni na przejażdżkę w jego kopytach gromadzą się załogi i brud. Jak powszechnie wiadomo bakterie i zaraza kluje się tu gdzie jest ciepło i wilgotno. Załogi w kopycie zawierają bakterie, które bez tlenu przebywają w nieczyszczonym kopycie powodują powstanie bakterii gnilnych, które tworzą chorobę gnicia strzałki.

Warto zwrócić uwagę, że zakażony koń mocno reaguje na próby manipulowania wokół jego kopyt. Podczas czyszczenia środkowych krawędzi strzałki zachowują się niespokojnie, wyraźnie denerwuje się też, gdy uciskamy palcem strzałkę. W bardziej zaawansowanym stadium choroby występuje okulawienie.

Gnicie strzałki objawia się odpadaniem kawałków rogu kopyta, w rowkach strzałki znajduje się ciemnoszary płyn, maź. Można zauważyć też torebki gnilne z szaroczarną, serowatą mazią która powstaje z brodawkowatych rozrostów, zapach mazi jest przeszywający i ostry- oznacza zgniliznę.

Leczenie:
Konia z wykryta chorobą należy przenieść do suchego stanowiska, najlepiej wyściełanego słomą. Lekarz weterynarz czyści kopyto, przemywa je wodą i osusza szmatką, usuwa przegniłe części rogu i wycina torebki gnilne. Każdego dnia trzeba czyścić i dezynfekować chore kopyto - strzałkę oraz jej krawędzie. W cięższych przypadkach w szczeliny wkłada się opatrunki - tampony maczane w roztworze formaliny.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Gnicie strzałki u konia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł