Falabella- najmniejszy koń świata

/ 3 zdjęć

Falabella- najmniejszy koń świata - jeździeckie, koni, zdjęcia, opinie

Konie rasy falabella, to najmniejsze konie świata. Ich wzrost nie przekracza 75cm, a waga 40kg. Przyjżyjmy się trochę bliżej tej rasie.

Rasa falabella powstała w XIXw. na ranczu w Argentynie pod Buenos Aires. Jej hodowlę zaczął dżokej Patrick Newtall. Jego zadaniem było znaleźć małego ogiera i wyhodować stadko małych koni. W 1879r. przekazał hodowlę zięciowi Juanowi Falabella. Rodzina Falabella kontynuowała hodowlę przez łączenie stada Newtalla z kucami szetlandzkimi. Na początku XXw. wprowadzono domieszki krwi arabskiej i criollo, co uszlachetniło rasę. Potomkowie Juana kontynuowali hodowlę, starając się otrzymać bardzo małego konia o jak naljepszej budowie ciała. Julio Falabella zarządzał stadem od 1927 przez ok.40 lat. Wprowadził dokumentację rozrodu, ponieważ stado liczyło 400 koni! Po jego śmierci hodowlę przejęła żona, która wtgłosiła zasade istnięjącą do dziś: Rasę falabella mogą tworzyć tylko potomkowie koni ze stada rodziny Falabella!

W latach 60 falabella zdobyły wielką popularność, ze względu na swoją wielkość i proporcjonalność budowy w przeciwieństwie do kucyk ów, które mają krępą budowę i czasami nie proporcjonalną głowę do reszty ciała, oraz gruby brzuch. Szał na małe koniki spowodował wzrost cen. Falabelle posiadali np. prezydent John F. Kennedy i piosenkarz Frank Sinatra. Obecnie koniki te nadal są drogie. Cena rodowodowego konia wacha się w granicach 4-5 tysięcy euro!

Falabella może być użytkowany do ciągnięcia małych powozików (jak na swój wzrost ma dużą siłę), oraz do wożenia małych dzieci. Koniki te sprawdzają się także w skokach przez przeszkody (oczywiście nie pod jeźdźcem!), ponieważ są bardzo skoczne. Potrafią z łatwością przeskoczyć metrową przeszkodę. Jednak są głównie używane jako konie "maskotki".
Charakter mają łągodny, chętnie się uczą i są przyjaźnie nastawione do człowieka. Czsem może się zdażyć, że falabelle ma charakter jak kucyk (uparty i krnąbrny).
Należy uważać, aby nie przekarmić falabelli. Mają one skłonności do tycia. Wybiegi muszą być dobrze ogrodzone, ze względu na skoczność.
Niestety przez dążenie do osiągnięcia jak najmniejszych rozmiarów falabelle mają słabe kości i strome łopatki.
Ciekawostką jest, że falabelle mają 17 kręgów piersiowych a normalne konie 18.

Falabella jest ciekawym konikiem o wyjątkowej urodzie i małych rozmiarach. Doskonale sprawdzą się w roli towarzyszów, ozdoby ogrodów czy nawet kosiarki.


 

3.7
Oceń
(3 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Falabella- najmniejszy koń świata - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł