Dzikie mięso


Dzikie mięso - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Nadmierne ziarninowanie rany zwane potocznie dzikim mięsem jest częścią naturalnego procesu gojenia się ran u koni. Ziarnina jest podłożem do regeneracji powierzchownych warstw skóry i naskórka, który narasta z brzegów rany na ziarninę.

adania wykazały, że u koni ziarninowanie rany postępuje znacznie szybciej niż u innych zwierząt. W przypadku, kiedy tkanka zaczyna rozrastać się poza granicę rany możemy mówić o powstaniu dzikiego mięsa. Dzikie mięso nie wpływa korzystnie na gojenie się rany, ponieważ uniemożliwia jej zamknięcie przez komórki skóry.

Dzikie mięso najczęściej powstaje w wyniku urazu (rany) dolnych części kończyn. Jest to związane z faktem, iż te części konia są położone najbliżej podłoża i są narażone na infekcję. Do najbardziej narażonych miejsc zaliczmy okolice kości śródręcza oraz pęcinowej. W procesie narastania dzikiego mięsa dużą rolę odgrywa również fakt, iż koń poruszając się podrażnia ranę.

Zapobieganie powstaniu dzikiego mięsa

Zapobieganie narastaniu dzikiego mięsa polega m.in. na odpowiednim jej opatrzeniu w calu uniknięcia infekcji. Do głównych metod zapobiegania należą:

interwencja lekarza weterynarii i zszycie rany,
odpowiednie zabandażowanie zranionego miejsca,
podanie antybiotyku,
ograniczenie ruchu konia (np. czasowe zrezygnowanie z treningów).

Leczenie

Leczenie polega na:

przycięciu dzikiego mięsa do poziomu skóry, co ułatwi jej narastanie na zranione miejsce (dzikie mięso nie jest unerwione, więc koń nie powinien odczuwać bólu spowodowanego jego usuwaniem),
założeniu opatrunku na zranione miejsce,
podaniu leku - kortyzon, antybiotyk

Leczenie często bywa długotrwałe i wymaga kilkakrotnego powtórzenia wymienionych zabiegów.

Uwaga!

Nie powinno się nakładać na ranę wszelkiego rodzaju kremów wypalających tkankę, ponieważ może to utrudnić poprawny proces gojenia się rany.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Dzikie mięso - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł