Drewniane drągi Cavaletti - codzienny trening - cz.1

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć

Drewniane drągi Cavaletti - codzienny trening - cz.1 - konia, jeźdźca, opinie, zdjęcia

Praca na [strong]drewniane drągi Calavetti[/strong] jest niezastąpiona w szkolenie zarówno koni jak i zawodników. Szczególnie duże znaczenia ma w początkowym okresie nauki, ale też i później: pozwala na urozmaicenie treningów par specjalizujących się w ujeżdżenie, jest doskonałym wprowadzeniem do nauki skoków, pomaga skorygować błędy szkoleniowe (złe nawyki) u konia i jeźdźca.
Głównymi zaletami pracy na Cavaletti jest:
-poprawa kondycji i umięśnienia konia,
-osiągnięcie rozluźnienia i wzmożenie pracy grzebietu,
-poprawa taktu w stępnie i kłusie,
-szkolenie równowagi, posłuszeństwa, oceny odległości i pewności stawiania kroków,
-lesze poznanie osobowości konia,
-wspomożenie energiczniejszego i wyższego podnoszenia nóg (silniejsze zgięcia w stawach), co ulatwia później prace w zebraniu,
-nauczenie konia ""samodzielnego myślenia"".
Również w pracy z końmi ,,zepsutymi"", mającymi źle lub niepowrawnie rozwinięte mięśnie, regularnie i przemyślane szkolenie na cavaletti daje doskonałe wyniki. Konie, które z ,,niską szyją"" będą jeżdżone lub też lonżowane przez cavaletti, lepiej zaokrąglają grzebiet i zaczynaką aktywniej pracować zadem, nabierają zaufania do jeźdźca.
Także w szkoleniu jeźdźców praca na cavaletti ma wiele zalet. Przede wszystkim jest dużym urozmaiceniem codziennego treningu, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy rzadko jest możliwość jazdy na dworze czy w terenie. Szczególnie w pracy z młodszymi adeptami sztuki jeździeckiej, poprzez wiele możliwości ustawienia cavaletti, można uzyskać bardzo szbyko dobre wyniki, motywujące do dalszych treningów. Przy tym można zauwarzyć, jak usztywnieni i kurczowo siedzący do tej pory jeźdźcy, zaczynają siedzieć na koniu rozluźnieni, w równowadze, podążając za ruchem konia.
W pracy z poczatkującymi jeźdźcami należy jednak zwrócić uwagę, by dosiadanie przez nich konie były zaznajomione z cavaletti.
Jeźdźcy uczą się:
-elastycznego dosiadu w równowadze z koniem,
-wysiadując, poprzez lekkie pochylenie z bioder do przodu, odciążają kręgosłup konia,
-utrzymywać, tak jak później przy skokach, lekki i staly kontakt z pyskiem kona,
-wyczucia i swobody jazdy.
Popimo wszytskich zalet dotyczących pracy na cavaletti, nigdy nie wolno zapomnieć o obciążeniach mających miejsce podczas tych ćwiczeń. Dlatego należy zwracać dużą uwagę, aby fazy ćwiczeń nie były za długie, szczególnie na początku szkolenia młodego konia. Przeciążęnie byloby w tym przypadku krokiem do tyłu- koń może zacząć tracić chęć do współpracy.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Drewniane drągi Cavaletti - codzienny trening - cz.1 - opinie i komentarze

Martyna92Martyna92 (2011-02-17 00:07)
0
Wiesz,uważam, że cały ten wpis,jak i większość pozostałych,powinnaś wziąć w cudzysłów,gdyż wpis nie jest Twojego autorstwa,a jedynie go skądś skopiowałaś i to na tyle leniwie,że nie chciało Ci się usunąć hiperłączy i niepotrzebnych wstawek,i nie jest to w porządku w stosunku do prawdziwego autora tego tekstu,że przypisujesz sobie jego pracę
Martyna92Martyna92 (2012-05-02 22:28)
0
Nie wiem, co mnie wtedy opętało, nie możesz usunąć tego komentarza ? Przepraszam

skomentuj ten artykuł