Derki dla koni, końskie derki

/ 4 komentarzy / 7 zdjęć

Derki dla koni, końskie derki - konna, jeździecka, do jazdy konnej, opinie, zdjęcia

Derki mają wiele zastosowań: Derki dla koni chronią podczas transportu i niepogody, pomagają go osuszyć, gdy jest spocony, lub mokry i zapewniają mięśniom grzbietu ciepło i suchość.

RODZAJE DEREK
-derki nowozelandzkie – są lekkie, przewiewne i wodoodporne. Zakłada się je zimą koniom przebywającym na zewnątrz i koniom w stajni, wyprowadzanym na dwór w ciągu dnia.
-derki stajenne – chronią konia przed zimnem w nocy. Mogą być wykonane z juty, płótna lub sztucznego materiału.
-derki letnie – są lekkie, zazwyczaj bawełniane. Utrzymują w czystości sierść konia i chronią przed muchami. Zakłada się je również w drodze na zawody.
-derki siatkowe – chronią przed owadami.
-derki chłodzące i zimowe – pozwalają osuszyć mokrego lub spoconego konia.
-derki treningowe – zapewniają ciepło i suchość grzbietowi konia.

WYGODA I BEZPIECZEŃSTWO
Derka musi być na tyle szeroka, żeby dokładnie przykryć brzuch, łokcie i kolana i na tyle długa, by zakryć zad i pośladki. Powinna też dokładnie pokrywać łopatki, kłąb, żebra, krzyż i wygodnie otaczać szyję. Jeśli jest za luźna, może ześlizgnąć się z kłębu i spowodować otarcia. Poza tym w momencie wstawania koń może włożyć kopyto w otwórz na szyję i rozerwać derkę lub się poturbować. Jeśli zaś derka jest zbyt ciasno owinięta wokół szyi, może uciskać tchawicę. Dla koni z wysokim kłębem lepsze są derki ze specjalnymi podkładkami z baraniej skóry przylegającymi do dolnej strony szyi.

JAKI ROZMIAR
Żeby określić rozmiar derki odpowiedni dla Twojego konia, zmierz odległość między środkiem klatki piersiowej konia a punktem prostopadłym do nasady ogona. W większości wypadków derki zapina się pod brzuchem na krzyżujące się rzepy; pomiędzy rzepem a ciałem konia powinien być odstęp na szerokość jednej dłoni. Dobrze dobrana derka powinna się znajdować tuż przed kłębem, dopasowywać się do szyi i klatki piersiowej (nie może się marszczyć ani ‘rozchodzić’) oraz nie może ograniczać ruchów konia.

ZAKŁADANIE DERKI
1. Złóż derkę na pół (podszewką na zewnątrz) i podejdź do konia lub kuca na wysokości łopatki.
2. Delikatnie nałóż złożoną derkę (przednią częścią na kłąb) i mów do konia łagodnym tonem.
3. Rozłóż derkę i lekko ściągnij do tyłu. Nie ciągnąc derki do przody, zapnij paski pod brzuchem.
4. Nie pociągając derki do przodu, zapnij przednie paski, a następnie stań za koniem i zepnij razem paski na zadzie konia.Derki dla koni

(od razu mówię, żeby nie było. zdjęcia są z internetu. za problemy przepraszam)


 

4.3
Oceń
(4 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Derki dla koni, końskie derki - opinie i komentarze

maddie15maddie15 (2010-09-19 21:45)
0
niewiedzialam, ze jest az tyle rodzajow derek.
konik17konik17 (2010-09-21 07:27)
0
fajneeeeeeee :P
nata koniara1nata koniara1 (2011-02-02 20:32)
0
fajnie wszystko opisałaś☺
silwsilw (2011-02-21 19:35)
0

"-derki chłodzące i zimowe- pozwalają osuszyć mokrego lub spoconego konia." ten fragment jest zupełnie bez sensu. Derka osuszająca (czy w tym wypadku nazwana pewnie chłodzacą, chociaż mało trafnie) owszem służy do przykrycia mokrego, spoconego konia. Derka zimowa to już zupełnie inny typ. Zazwyczaj jest to gruba, ciepła derka i zakłada się ją koniom strzyżonym w zimę.

"derki treningowe - zapewniają ciepło i suchość grzbiotowi konia." - mało precyzyjne, z zasady większośc derek ma zapewniać ciepło i suchość (może za wyjątkiem tych przeciw muchom).

Sam pomysł wpisu niezły, tylko treść wymaga dopracowania:)

skomentuj ten artykuł