Czyszczenie rzędu jeździeckiego


Czyszczenie rzędu jeździeckiego - konna, jeździecka, do jazdy konnej, opinie, zdjęcia

  • konto usunięte


Potrzebne rzeczy :
- 2 gąbki
- mydło do siodeł
- wiadro na wodę
- pasta do siodła i szmatka
- ścierka do polerowania metalu
- patyk do przetykania dziurek
- ewentualnie tępy nóż do usuwania brudu

Czyszczenie metalowych części

Musisz umyć, a następnie wypolerować metalowe elementy rzędu z wyjątkiem wędzidła, które wystarczy jedynie umyć. Zdejmij strzemiona z puślisk i wyjmij wkladki. Zmyj z metalu brud ciepłą wodą z mydłem, a następnie osusz i poleruj do momentu, aż będą błyszczeć. Włóż z powrotem wkładki i wepnij strzemiona do puślisk. Wypnij z ogłowia wędzidło i umyj je dokładnie w gorącej wodzie. Nie używaj do tego mydła, bo koń może być zaskoczony jego niemiłym smakiem. Wysusz je starannie.

Mycie rzędu

Polóż siodło na stojaku, odepnij popręg i puśliska ze strzemionami. Nie wkładaj ich do wody, bo to spowoduje zniekształcenie skóry. Zmywaj siodło gąbką nasączoną ciepłą wodą, a następnie wysusz ścierką. Skórzane popregi szoruj szczotką i wodą z łagodnym mydłem, póxniej dobrze je wysusz. Osobno czyść uzdę. Myj każdą jej część osobno nasączoną gąbką, a następnie osusz.

Namydlenie siodła i ogłowia

Połóż wysuszone siodło na stojaku. Zanurz mydło w ciepłej wodzie, a następnie wetrzyj je w gąbkę. Powinna być ona ledwie wilgotna, by nie wytworzyło się na niej zbyt wiele piany. Wcieraj mydło w skórę siodła małymi kolistymi ruchami. Od czasu do czasu znowu nasącz gąbkę mydłem. Części siodła mające bezpośredni kontakt z ciałem konia muszą być szczególnie dobrze natarte mydłem. Kiedy skończysz przykryj siodło czystym ręcznikiem i powieś je na wieszaku. Jeśli popręg i puśliska są tekże ze skóry wcieraj w nie mydło j/w. Także te części powieś do wysuszenia. Teraz ogłowie. Rozwieś jego poszczególne części na czystym stole. Połóż wędzidło z boku. Wetrzyj nieco mydła w gąbkę jak poprzednio. zaczynając od nagłówka naieraj gąbką każdy z pasków. Mocno trzymając paski przesuwaj po nich gąbką ruchem do dołu. Powtórz kilkakrotnie. Po wyczyszczeniu ogłowia złóż je z powrotem.
Jeśli na jakiejś części rzędu będzie dużo zaschniętego brudu zdrap go tępym nożem. Jeśli jakieś dziurki ( np. w puśliskach ) pozatykają się mydłem przetkaj je patyczkiem.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Czyszczenie rzędu jeździeckiego - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka