Czystość w boksie

/ 8 komentarzy / 3 zdjęć

Czystość w boksie  - do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Czystość w boksie konia jest bardzo ważna, z powodów zdrowotnych.
Wilgotna i brudna ściółka jest przyczyną wielu chorób związanych z kopytami (np. gnicie strzałki kopytowej, gruda ) sierścią i układem oddechowym (ze względu na wysoką zawartość amoniaku).
Brudna słoma sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

W boksach ścielimy słomą, lub trocinami. Słoma jest najpopularniejszym środkiem do ścielenia. Ma wiele zalet np. jest tańsza niż trociny, koń może ją przeżuwać (zapobiega to nudzie i powstawaniu nałogów stajennych), ale ma tez wadę- niektóre konie mogą mieć na nią alergię.
Trociny zaś są stosowane w przypadku koni, które nie powinny nic jeść przez dany okres czasu, lub które są uczulone na słomę. Trociny są droższe i muszą być odpylane. Ponadto koń w boksie z trocinami jest narażony na nudę, ponieważ nie może przeżuwać np. słomy.

Najbardziej znane są dwa niżej przedstawione sposoby ścielenia:
- codzienne usuwanie całej brudnej ściółki i ścielenie
- co tygodniowe usuwanie brudnej ściółki i codzienne dościelanie
Druga metoda jest oczywiście gorsza. Powinna być stosowana tylko w przypadku koni spędzających większość dnia na pastwisku (praktycznie od rana do zmroku).

Kiedy czyścimy boks konia nie powinno w nim być. Używając wideł trzeba uważać.
Słomę roztrząsa się po całym boksie równomiernie. Dobrym sposobem jest też dościelenie większej ilości słomy/ trocin pod ścianami, wtedy koń nie położy się od razu przy ścianie i nie zaklinuje się podczas tarzania. W przypadku koni stojących w stanowiskach więcej ścieli się z przodu, ponieważ koń szybko zje słomę, albo przesunie ją do tyłu.
Zawsze ścielimy tyle, aby nie było widać posadzki, ponieważ koń może się na niej poślizgnąć i nie umieć wstać.
Ilość słomy trzeba dobierać indywidualnie do każdego konia, ponieważ niektóre w ogóle jej nie jedzą a niektóre ciągle ją przeżuwają.

Dobrze jest raz na jakiś czas odkazić boks. Zapobiegnie to powstawaniu bakterii i grzybów.
Do codziennych obowiązków zalicza się także czyszczenie żłobu i poidła. 

4.5
Oceń
(15 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Czystość w boksie - opinie i komentarze

BECOBECO (2012-03-08 11:46)
0
Miałem przyjemność przeczytać treść artykułu. Jak większość z nas chciałbym nie mieć problemów z jakimikolwiek problemami związanymi z chorobami u Koni, niestety czasami nie jesteśmy w stanie im zapobiegać. Ale jest alternatywa dla słomy i trocin. Na stronie naszej firmy możecie się zapoznać z innym produktem, granulat drzewny dla koni. Na czym polega różnica pomiędzy granulatem a trocinami, mianowicie trociny które kupujemy nie zawsze są odpylone, ponadto nie zawsze są czyste. Miałem okazję przetestować kilkanaście rodzajów trocin. Przekonałem się że tańsze nie znaczy lepsze. Tanie trociny potrafią zawierać szczątki materiałów meblowych, żywicę, korę, etc. oraz inne mało związane z drewnem elementy. Również trociny zachowują się różnie, część z nich część z nich ułatwia pracę w boksie, część niestety nie. Nie zawsze mamy wpływ na to czym ścielą naszemu Koniowi w pensjonacie. Rozwiązaniem jest właśnie granulat, dlaczego ? Są to trociny odpylone i zgranulowane, nie pylą się, nie ma problemu z odchodami, można je wykorzystać jako brykiet, bądź naturalny nawóz, są firmy które odkupią nasz nawóz. Nasz Koń ma ciepło, przyjemnie i sucho. Amoniak staje się przeszłością ponieważ zawartość i chłonność granul;atu jest bardzo wysoki, praktycznie po 20-30 minutach ściółka jest sucha, a w boksie nie czuć zapachu moczu w ogóle jest tylko zapach lasu (sosny).Pomysł pochodzi z Kanady, ale już w wielu krajach znalazł szerokie zainteresowanie ze względu na wysoką higienę, oraz łatwe utrzymanie boksu w czystości, jak również ze względu na profilaktykę, ponieważ mniej wydajemy na lekarzy specjalistów, nasz Koń już nie będzie miał problemów z oddychaniem, mokra ściółka nie powoduje tworzenia sie pleśni ponieważ bardzo szybko schnie. Wielu hodowców w Europie Zachodnie i Ameryce praktycznie przeszło całkowicie na stosowanie tego w swoich stajniach, ale nie tylko w stajniach. Szereg informacji na ten temat na sposób stosowania oraz inne informację można wyczytać n naszej stronie internetowej www.e-beco.pl. Zapraszamy do lektury!
kstefaniakkstefaniak (2012-03-24 10:41)
0
Oferuję profesjonalne maty gumowe do boksów, które amortyzują się po ok roku użytkowania i pozwalają zaoszczędzić czas oraz zużycie słomy nawet do 60%.Są antypoślizgowe,stabilne, izolują od chłodu.
Zapraszam na stronę www.bezpiecznenawierzchnie.pltel.607437529
użytkownik24301użytkownik24301 (2012-04-09 13:36)
0
Dzięki wszystkim....Bardzo fajnie napisane daję 5 :)
mybaymybay (2012-04-10 15:40)
0
super napisane ;)
IndiIndi (2012-06-15 06:49)
0
Artykuł niezły, ale u koni nie ścieli się tylko słomą lub trocinami ;] Fakt - te sposoby są najpopularniejsze, ale nie jedyne :) Warto byłoby to zaznaczyć :)
GabaKoniara10GabaKoniara10 (2013-01-22 11:22)
0
Zgadzam się z Indi, ale to raczej nie ma znaczenia, w końcu i tak wpis świetnie napisany. Raczej porady tutaj napisane są bardzo pomocne.
ZuzaZuza (2013-01-31 13:25)
0
Polecam to : http://www.pasze-trociny.pl/trociny.html
Szary PielgrzymSzary Pielgrzym (2013-12-08 11:08)
0
Dobrej jakości słoma żytnia jest najlepszym i najtańszym materiałem na ściółkę dla koni. Dla koni z alergiami stosuje się do ścielenia boksów granulat drzewny ,trociny , ścinki papierowe , torf, .

skomentuj ten artykuł