Czy można zrelaksować konia?


Czy można zrelaksować konia? - konia, jeźdźca, opinie, zdjęcia

             Tak jak jeździec uczy się jazdy konnej, tak koń uczy się jazdy z jeźdźcem. Bardzo często oczekujemy od konia natychmiastowych, spektakularnych efektów.  No cóż, jak to mówią ,,nie od razu Kraków zbudowano”. Koń ma dużo cieńszą skórę od ludzkiej, co powoduje, że odczuwa on dużo bardziej każdy nasz ruch. Powinniśmy również wziąć pod uwagę, że nie wszystkie konie są takie same, podobnie jak to bywa u ludzi. Podstawą udanej jazdy jest  odpowiedni stosunek jeźdźca do konia. Swoboda w pierwszych minutach jest kluczowa. Jednak kiedyś przychodzi moment kiedy nabieramy wodze, a wtedy pojawia się natychmiastowa reakcja konia.  Zaczyna zadzierać głowę i przyspieszać. Dlaczego?  Dlatego moi mili, że nie jest to dla konia żadna przyjemność. Będzie odczuwał ból w pysku bo wędzidło będzie jeździło mu po dziąsłach, a w podniebienie wbijał się  łącznik. Zwierzę się zestresuje i napnie całe ciało.

Istnieje jednak sposób, aby ułatwić zwierzęciu tą naukę i je zrelaksować. Musimy być jedynie konsekwentni w swoim działaniu.


           Jeśli nasz koń ostro zareagował  to nie ciągnij za wodze. Przestawiaj łopatkę w lewo, w prawo i ponownie w lewo, oraz dodaj przestawienie zadu raz od prawej łydki, a raz od lewej. W ten sposób koń zacznie się wić, pokazując, że reaguje na każdy przez Ciebie wysyłany sygnał łydką.  Ręka powinna pokazywać zwierzęciu kierunek. Jeśli mimo to koń napina się przy przykładaniu lewej łydki , oznacza to ,że będzie konieczne ustępowanie od tej łydki dotąd aż koń pod wpływem Twojego działania opuści szyję. Kluczowe jest to, aby nie było to pod wpływem ciągnięcia za wodze. Ćwiczymy to długo i konsekwentnie, aż koń pozostanie z obniżoną szyją. Musimy ciałem wysyłać zwierzęciu zrozumiałe, jasne sygnały. Nie możemy pozwolić sobie na zmienność w działaniu, ponieważ nic dobrego nam z tego nie wyjdzie. Pamiętajmy, że ćwiczenie to ma na celu rozluźnienie konia i spokojną naukę. Zwierzę to przyjaciel człowieka, dlatego my też zawsze starajmy się mu to odwzajemnić.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Czy można zrelaksować konia? - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł