Czy konie śpią na stojąco?


Czy konie śpią na stojąco? - dla koni, cena, opinie, zdjęcia

Koń może głęboko zasnąć tylko na leżąco, lecz wiadomo, że często drzemie nie kładąc się. Jedną z tylnych nóg ma wtedy lekko ugiętą, aby odciążyć mięśnie i ścięgna. Głowę trzyma opuszczoną, uszy zwiesza swobodnie i sprawia wrażenie zatopionego w marzeniach. Drzemiącemu koniowi trudno jest od razu zorientować się, że ktoś się zbliża. Wyrwany z drzemki łatwo może się spłoszyć, często skutki bywają opłakane dla kogoś, kto podszedł do niego bez ostrzeżenia. Dlatego przed zbliżeniem się do konia należy zawsze się do niego odezwać, zwłaszcza gdy podchodzi się do niego od tyłu. Do snu jednak konie kładą się często na boku. Niekiedy do właściciela przychodzi przestraszony spacerowicz z wiadomością, że koń jest martwy.

Czasami konie śpią, a nawet rżą przez sen. Zdarza się to w stadzie, w którym zwierzęta mają do siebie zaufanie. Przed zaśnięciem, a także gdy kładą się jedynie dla odpoczynku, trzymają głowę uniesioną.

Oczywiście konie kładą się tylko wtedy, gdy są pewne, że w razie zagrożenia zdołają szybko się podnieść. Ranne, chore i bardzo stare konie często boją się położyć. Zwierzęta żyjące w stadzie kładą się częściej i bardziej beztrosko niż przebywające samotnie w boksach, ponieważ mogą być pewne, że w razie niebezpieczeństwa towarzysze obudzą je. Nie wszystkie konie śpią jednocześnie.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Czy konie śpią na stojąco? - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł