Co wiemy o końskim żołądku?


Co wiemy o końskim żołądku? - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Wbrew pozorom koński żołądek nie jest tak ogromny jak nam się wydaje. Ma pojemność od 7,5 do 15 litrów, a jego mechanizm został stworzony do przyjmowania i trawienia małych, ale stałych porcji pokarmu w przeciągu całego dnia.


Koński żołądek zbudowany jest z jednej komory, ale podzielić go możemy na dwie różne części:

- bezgruczołową, (gdzie pokarm rozmięka i pęcznieje),

- gruczołową (gdzie następuje wstępne trawienie pokarmu).


Koński żołądek jest sztywny, co powoduje, że nie może pomieścić zbyt dużej ilości paszy. Jeśli wierzchowiec spożyje za dużo pokarmu jego część przemieszcza się dalej do jelita cienkiego, nawet jeśli nie został do tego odpowiednio przygotowany.

Na prawidłową pracę żołądka mają wpływ pewne czynniki, a mianowicie:


- Dieta. W żywieniu koni oraz profilaktyce żołądka podstawą jest dieta włóknista. Posiłki powinny być podzielone na trzy do pięciu trzech do pięciu razy dziennie. Powinno się również zapewnić zwierzęciu stały dostęp do siana. Bardzo często wykorzystuje się także siatki, po to, aby siano nie zostało zmieszane ze ściółką. Bardzo istotne są również oleje w diecie. Mają one znaczący wpływ na kondycję sierści, wspierają system immunologiczny, są źródłem energii oraz naturalnym środkiem przeciwzapalnym.


- Suplementy oraz prebiotyki. Dbają one o kondycję układu trawiennego i żołądka i redukują ryzyko powstawania wrzodów żołądkowych.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Co wiemy o końskim żołądku? - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka