Chów otwarty, czyli bez stajni. Najtaniej i najzdrowiej!

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć

Chów otwarty, czyli bez stajni. Najtaniej i najzdrowiej! - dla koni, cena, opinie, zdjęcia

Wiata dla koni musi spełniać kilka warunków:


1. Wysokość

Strop ma być tak wysoko, żeby nie istniała możliwość, że koń wspinając się na tyły zahaczy o niego głową. Przyjąć można 150% wysokości w kłębie najwyższego konia. Uwzględnić należy wysokość ściółki i ją kontrolować.


2.Przegrody

Każda przegroda jest niebezpieczna, wiata ma być pusta w środku, ma być tam przestrzeń swobodnego mijania się koni, leżenia, tarzania.


3.Duże wejście

Od strony południowej, w Polsce słonecznej i niosącej przyjemny ciepły wiatr, musi być duże, wysokie i szerokie 3-4m


4. Otwarta na przestrzał

Dzięki takiej konstrukcji będzie można łatwo i szybko wybierać gnój turem lub łychą na tył. W wiacie nie może stać gnój wysoki, bo rozpuści drewno.


5. Drewniana

Konstrukcja drewniana z kantówek pokryta zwykłymi, cienkimi deskami pionowymi, nie wymaga skomplikowania projektu, ani desek na zakładkę. Można wykorzystać stodołę, ale należy ją podmurować na wysokość 50 cm, nie potrzeba tam stropu, ważne tylko żeby nie było w niej nic, no co koń zahaczy ciałem, gwoździ, śrub, drutów, elementów konstrukcji itp.


6.Koń je z ziemi

W wiacie nie potrzeba nam żadnych żłobów, ani karmideł, ani paśników, ani poideł. Siano dajemy na trawę, owies sypiemy na oddzielną kupkę siana, koń je trzymając głowę w dół.


To jest bardzo ważne, z kilku powodów:

A.       Właściwe napięcie mięśni brzucha. Kiedy koń stoi w naturalnej pozycji i je z ziemi ćwiczy, wzmacnia i napina mięśnie, co z kolei przeciwdziała kolkowaniu, poprawia wygląd brzucha, bardzo ważne dla klaczy w ciąży.

B.       Podczas trzymania nosa w dół z dróg oddechowych koni wypływają różne zanieczyszczenie, koń prycha, parska i wydala je z organizmu. Jeżeli je z paśnika na wysokości, czy ze żłobu to śluz z nieczystościami ścieka z powrotem do oskrzeli.


7.Wybieg

Jest to teren przyłączony do wiaty o powierzchni 0,7-1ha na cztery konie(0,25 ha na konia), szerokości 40 m, na który konie mogą wyjść w każdej chwili, ogrodzony linką lub sztywnym płotem. Tutaj karmimy konie sianem, tutaj poimy konie, na wybiegu można wysypać gruby tłuczeń, by zwierzęta masowały i ścierały kopyta. Na wybiegu można skonstruować tunele i labirynty, by konie leniwe, otyłe, ochwacone zażywały ruchu przymusowego chodząc od siana do wody.

Wybieg jest niezbędnym elementem chowu bezstajennego, pastwisko jest bardzo pożądanym dodatkiem.

Jak widać największym i najistotniejszym warunkiem jest posiadanie własnej ziemi po której nasze konie będą całą dobę spacerować.

Zapraszam do dyskusji na temat chowu bez stajni.

koniebezstajni.pl.tl


 

5
Oceń
(4 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Chów otwarty, czyli bez stajni. Najtaniej i najzdrowiej! - opinie i komentarze

TawaczinTawaczin (2016-10-18 12:05)
0
ciekawy pomysł zapewne dla koni optymalne rozwiąznie, mogą sobie chodzić kiedy chcą. Co prawda nie jestem przekonana czy jest to właściwe rozwiązanie w naszym klimacie dla ras koni bardziej wrażliwych na zimno. Może rasy z zimnych terenów jak Fiordingi czy Szetlandy są lepiej przystosowane do niskich temperatur, bo jak zaobserwowałam u swojej klaczy S.p jest ona dość podatna na marżnięcie i wymaga derkowania nawet w stajni, nawet mój konik polski potrafił się przeziębić, a przecież też mieszka w stajni. Możliwe, że nie dla każdego konia wskazany jest taki chów, chodzi mi o zbyt niskie temperatury zimą.
koniebezstajnikoniebezstajni (2017-01-06 19:06)
0
Wypuszczaniu koni na wolny wybieg musi towarzyszyć odpowiednia aura, zapraszam na stronę poświęconą temu tematowi www.koniebezstajni.pl.tl
UlunguUlungu (2017-01-18 07:27)
0
Konienbezstajni no właśnie przy bezstajennym nie potrzeba wypuszczania koni :) bo nie ma ich skąd wypuszczać. Chcą to siedzą pod wiatą a chcą to biegają. Tawaczin to kwestia zahartowania. Koń który całorocznie stoi na dworze w bezstajennym hartuje się. Już we wrześniu zaczyna zapuszczać futro które pod koniec października jest gęste i grube tak że nawet jak na konia pada deszcz lub śnieg to nic mu nie robi. I wygląda jak pluszowy. Takie konie są derkowane tylko w nagłych przypadkach osłabienia, przeziębienia lub temperatur poniżej -20 stopni celsjusza. Koń który stoi w tradycyjnej stajni wypuszczony nagle zimą na cały dzień na pewno zachoruje. Ludzie trzymają bezstajennie sp, araby, i nic im nie jest. Więc twój koń nie wymaga derkowania w stajni ale nie golenia go i hartowania. Chyba że musisz go tak trzymać to wtedy troszczysz się jak o niemowlę. I to jest chów bardzo wskazany dla każdego konia a w szczególności konika polskiego który świetnie radzi sobie również w rezerwacie. Wystarczy nie przesadzić z jego rozpieszczaniem. Koń to nie człowiek i inaczej odczuwa temperaturę. Jak nie masz pewności użyj zwykłego termometru. Więcej krzywdy zrobisz ogrzewaną stajnią, zamkniętym oknem zimą i zbędną derką niż śniegiem bo na takiego wydelikatnionego konia musisz potem już zawsze uważać. Chyba że to stara schorowana szkapina która ledwo się trzyma na nogach to wtedy dereczka jak najbardziej.
Bosy konBosy kon (2018-03-05 19:53)
0
Ulungu z przyjemnością przeczytałem Twój komentarz i potwierdzam to w całej rozciągłości - od 6 lat mamy stajnię otwartą, przez ten czas tylko raz zamknąłem konie w stajni na noc - bo było poniżej -20 ale źle to znosiły - mając wiatę i tak wolą stać na powietrzu [ciekawe jest np. w deszczu gdy ustawiają się zadem do wiatru, spuszczają głowy i czekają aż przestanie padać] zachęcam do odwiedzenia naszego bloga - http://www.bosykon.com - tam sporo zdjec nie tylko koni, ale także budowy wiaty i karmienia przez siatkę itp

skomentuj ten artykuł