Choroba wrzodowa u koni


Choroba wrzodowa u koni - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Choroba wrzodowa żołądka to coraz częstsze schorzenie występujące u koni. Dodatkowym problemem jest fakt, że jej wykrycie nie jest łatwe, ponieważ często przebiega bez charakterystycznych objawów klinicznych.

Konie karmione są treściwą paszą czasem tylko dwa razy dziennie, otrzymują zbyt małe dawki siana przez co sok żołądkowy zalega w żołądku i podrażnia jego śluzówkę, natomiast enzymy trawienne zaczynają ją nadtrawiać. W ten sposób powstają owrzodzenia i rany.

Niewątpliwie czynnikiem wpływającym znacznie na proces chorobowy jest stres. Według badań konie wystawiane na zawodach mają o wiele wyższy poziom stresu. Wynika on z transportu zwierzęcia, treningów czy też zmian stajni.

Duży wpływ mają również niesteroidowe leki przeciwzapalne, szczególnie wtedy kiedy stosowane są przez dłuższy czas.

Objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność to:

- pogorszona wydolność wysiłkowa;

- matowa sierść;

- apatia;

- zmniejszenie apetytu;

- biegunki;

- kolki;

- zgrzytanie zębami;

- ślinotok;

- chudnięcie;

- podnoszenie górnej wargi.

Odpowiednia dieta to klucz do końskiego zdrowia. Posiłki powinny być podawane często, ale w małych ilościach. Do treściwej paszy powinno się dodawać sieczkę, najlepiej z lucerny.

Nie należy przekarmiać konia, to zasada nr 1. Z diety powinno się usunąć owies, a w jego miejsce zastosować niskoskrobiowe gotowe pasze.

Warto zastosować w diecie dodatkową dawkę włókna, siemię lniane, drożdże paszowe, imbir, kurkumę, koper, rokitnik, korę brzozy.

Należy pamiętać, że zmiana diety powinna być dobrze przemyślana ponieważ może obciążać układ pokarmowy. Dlatego warto skonsultować się z dietetykiem i weterynarzem. W celu potwierdzenia choroby wrzodowej żołądka konieczne będzie wykonanie gastroskopii.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Choroba wrzodowa u koni - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł