Chcę uczyć innych jeździć konno! Jak mam to zrobić?

/ 1 komentarzy

Chcę uczyć innych jeździć konno! Jak mam to zrobić?  - pzj, jeździeckiego, prawo, przepisy, zdjęcia, opinie

CHCESZ UCZYĆ JAZDY KONNEJ? Przygotuj się do tego! O kursach instruktorskich Zacznijmy od tego, że stanowczo odradzamy wszystkim prowadzenia lekcji jazdy konnej bez uprawnień! Mimo, że po słynnej ustawie de regulacyjnej Gowina mamy do tego prawo. Po pierwsze dlatego, że nauczanie czegokolwiek wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy – w przypadku jeździectwa – wiedzy o koniu, człowieku i metodach nauczania. Po drugie, jak w każdej działalności „na dziko” poważne problemy zaczynają się zawsze, kiedy coś pójdzie nie tak. Wypadek, kontuzja konia, niezadowoleni opiekunowie ucznia… i zaczynają się schody. Jeśli chcesz prowadzić naukę jazdy konnej – zrób kurs! 


Na początku wszyscy jesteśmy równi – musimy zacząć od poziomu rekreacyjnego. Masz dwie możliwości do wyboru, aby zdobyć swoje pierwsze „szlify” instruktorskie – możesz ukończyć kurs instruktora rekreacji ruchowej o specjalności jazda konna (IRR) lub kurs instruktora szkolenia podstawowego PZJ (ISP). Oba, zakończone egzaminem, przygotowują do prowadzenia jazd indywidualnych i w grupie. Wymagania podstawowe Instruktor rekreacji ruchowej - ukończone 18 lat - wykształcenie średnie - zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania jeździectwa - srebrna odznaka PZJ lub dla osób nieposiadających odznak PZJ egzamin wstępny na poziomie srebrnej odznaki PZJ Instruktor szkolenia podstawowego - ukończone 18 lat - zdana matura w momencie wydawania uprawnień - zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania jeździectwa - minimum srebrna odznaka PZJ - ubezpieczenie NW Uzyskanie certyfikatu instruktora szkolenia podstawowego uprawnia do wydawania odznaki „Jeżdżę konno”. Dodatkowo umożliwia wzięcie udziału w kursie na instruktora sportu PZJ bez konieczności zdawania egzaminu wstępnego (dla osób posiadających II klasę sportową). Uprawnienia wydawane są na 3 lata. Ich odnawianie odbywa się podobnie jak w przypadku licencji zawodnika. 


Po ukończeniu kursu instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, w każdym momencie możesz zdać eksternistycznie egzamin na instruktora szkolenia podstawowego, czyli bez konieczności uczestniczenia w specjalnym kursie. Zaznaczam, że egzamin na ISP w trybie eksternistycznym mogą zdawać tylko osoby z uprawnieniami IRR wydanymi przez Ministerstwo Sportu i Turystyki lub po 2012 roku osoby po kursie IRR organizowanym pod patronatem PZJ. Wybierając ośrodek, w którym będziesz się szkolić, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w organizacji tego typu kursów. Kluby, które często przeprowadzają kursy nie tylko dysponują wyszkolonymi na odpowiednim poziomie końmi, ale również współpracują z doświadczonymi szkoleniowcami. W Polsce nie ma zbyt wiele ośrodków stawiających na profesjonalizm i otwierających ścieżki do dalszego rozwoju. Wśród nich warto wymienić mazowieckie Stowarzyszenie Jeździeckie Szarża, w którym zajęcia prowadzi sam Wacław Pruchniewicz, ośrodek Bór Toporzysko czy zakrzowską Lewadę. W dobrym, doświadczonym klubie zapisując się na kurs, jesteś po prostu „skazany na sukces”. 


Obecnie wiele firm szkoleniowych oferuje kursy na instruktora jeździectwa ale tylko te organizowane pod patronatem PZJ dają uprawnienia na równi z tymi, które wydawało kiedyś Ministerstwo Sportu i Turystyki i są one honorowane przez Polski Związek Jeździecki w przypadku dalszego kształcenia szkoleniowca. Zwracajmy uwagę czy proponowany kurs prowadzony jest pod patronatem PZJ. Oczywiście można wziąć udział w kursie w jakimkolwiek ośrodku szkolenia ale takie kursy nie są uznawane przez Polski Związek Jeździecki przy wydawaniu dalszych uprawnień. Podsumowując, ukończenie kursu instruktorskiego ma znaczenie nie tylko ze względu na uzyskanie odpowiednich uprawnień. Każde szkolenie, a w szczególności związane z jazdą konna, poszerza naszą wiedzę na temat koni i jeźdźców, ale także doskonali umiejętności jeździeckie i pokazuje, w jaki sposób uczyć ludzi skutecznie i bezpiecznie.


 

5
Oceń
(9 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Chcę uczyć innych jeździć konno! Jak mam to zrobić? - opinie i komentarze

julkajulka (2013-06-07 17:10)
0
Kolejny dobry tekst!

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka