Cavaletti - codzienny trening - cz.3

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć

Cavaletti - codzienny trening - cz.3 - konia, jeźdźca, opinie, zdjęcia

...
Pierwszym ćwiczeniem dla młodych koni lub jeźdźców, nie mających jeszcze żadnego doświadczenia z Cavaletti jest przechodzenie w stępie przez pojedynczo ustawione cavaletti o wysokości 15-20 cm. Jeśli dysponujemy starszym doświadczonym koniem, możemy wykorzystać do jako ,,przewodnika"" dla młodego, często ostrożnego i bojącego się konia. Następnie powoli dodaje się kolejne koziołki, tak aby uzyskać szereg z 4-6 sztuk. Odległości między nimi w stępie powinny wynosić 0.80 -1,50 m(w zależności od długości wykroku konia). Jeśli przejazd w stępie jest opanowany, można zacząć pracę w kłusie. Tu odległości wynoszą 1,30-1,50m. O tym jak szybko stopień trudności i wymagania będą się zwiększać, trzeba decydować indywidualnie. W wielu przypadkach można spotkać się z tym, że na widok kilku ustawionych koziołków konie przyspieszają i usztywniają się. Jeśli robi to mlody koń, należy odjąć jeden lub dwa cavaletti, po czym jak się uspokoi i swobodnie przechodzi przez pozostałe, powoli dodawać kolejne. Na starszym koniu można wtedy najeżdżać w zgięciu z zakrętu, prostując go kilka metrów przed szeregiem.

Ważne jest, aby praca nigdy nie byla monotonna. Poprzez zmiany w ustawieniach cavaletti zachowuje się koncentracje konia na pozostawionych zadaniach. Moża np. usunąć z szeregu jeden koziołek (zarówno w stępie i w kłusie), co sprowokuje konia do zrobienia ,,kroku pomiędzy"" i do zwiększenia uwagi nad postawionymi mu zadaniami.

Mało doświadczonym jeźdźcom zaleca się skrócenie strzemion o jedną, dwie dziurki, co ułatwi im jazdę w półsiadzie. Ręce powinny iść w kierunku pyska konia - tu zalecane jest skrócenie wodzy, aby ułatwić utrzymanie stałego i miękkiego kontaktu. Taki dosiad powinien już być wcześniej w miarę dobrze opanowany, gdyż przy przejazdach przez cavaletti trudniej jest się utrzymać początkującym w równowadze. Do półsiadu powinno się przejść kilka metrów przed szeregiem, aby móc się dobrze przygotować. Jeździec powinien być rozluźniony, podążać z ruchem konia i (poprzez poprawne trzymanie i działanie ręki) pozwolić mu na wyciągnięcie się do dołu. Anglezowanie przy przejeździe przez cavaletti nie jest zalecane - tylko w przypadku dobrze siedzącego w równowadze jeźdźca jest dla konia przyjemne. Mając do dyspozycji dobrze ujeżdżonego i umięśnionego konia, można też przejeżdżać przez koziołki wysiadując, kłusem ćwiczebnym. Poprzez reakcje konia pozna się najlepiej, jaki dosiad jeźdzca jest dla niego najprzyjemniejszy.


 

5
Oceń
(5 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Cavaletti - codzienny trening - cz.3 - opinie i komentarze

Koniara-IsiaKoniara-Isia (2011-03-14 21:11)
0
Super napisane! Krótko, zwiężle i na temat! Naprawdę bardzo mi się podoba,bo myślałam ,że to będzie jakieś wymądrzanie się ,a to są po prostu super rady! Daję 5 na 5 gwiazdek!

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka