Cavaletti - codzienny trening - cz.2

/ 7 zdjęć

Cavaletti - codzienny trening - cz.2 - konia, jeźdźca, opinie, zdjęcia

[strong] Cavaletti [/strong]

Przed rozpoczęciem pracy ważne jest spełnienie klka warunków technicznych. Cavaletti są budowane w kilku rodzajach. Ważne jest, aby w najniższym ustawieniu drąg znajdował się ok. 15cm. Długość ich powinna wynosić 2,5 do 3 metrów. Dłuższe cavaletti bardziej prowokują konie do zmiany zalożonej linii przejazdu. Drągi powinny się wyraźnie różnić od podłoża, mogą być np.: pomalowane na biało.
Do pracy w stepie kłusie ze względu na poręczność doskonale nadają się cavaletti z prostokątnymi ,,nóżkami"" (patrz rys.1). Jednak ze względu na małą wysokość nie nadają się one zbytnio do pracy w galopie. Tu lepiej sprawdzają się cavaletti z kwadratowymi lub krzyżowymi ,,nogami"" (patrz rys. 2). Do normalnej pracy wystarczy, jeśli posiadamy 4-6 sztuk cavaletti. W pracy z młodymi, niedoświadczonymi końmi, na początku pomocne są odkosy, ograniczające możliwość wyłamywań. Używanie zamiast cavaletti zwychłych drągów nie jest zalecane: leżą one za płasko na podłożu, nie mają odpowiedniej wielkości i po kilkukrotnym przejechaniu przez nie, są one przez konie lekceważone. Poza tym bardzo lekko przesuwając się, co może prowadzić u koni do utraty pewności i być nawet niebezpieczne, gdy koń na nie nadepnie - bardzo szybko moze dojść do kontuzji. Jeśli nie dysponujemy cavaletti, możemy też na poczatku pisłuzyć się drągami zalożonymi z jednej strony na stojaku do skoków. Porzez zawieszanie ich na zmianę po prawej i lewej stronie dodatwkowo skłaniamy konie do przechodzenia przez nie po środku. Jednak tak zalożone drągi łatwo spadają przy poruszeniu ich i najlepiej nadają się do pracy z końmi mającymi już trochę doświadczenia z cavaletti (jako urozmaicenie w tereningu).
Bardzo ważne jest też dobre podloże. Za głębokie i za twarde może prowadzić do zbytniego przeciążenia stawów i ścięgien. Powinno być jednolite, równe i przede wszytskim nie śliskie, aby konie mogly pewnie i bez obaw się po nim poruszać. Ważne jest także zabezpieczenie nóg: nie powinno się nigdy pracować bez ochroniaczy czy bandaży. Chroni to przed powstawaniem nakostniaków lub innymi kontyzjami mogącymi powstać w wyniku uderzeń o drągi.
Praca na cavaletti w galopie ma dla koni ujeżdżeniowych dość małą przydatność, ponieważ nie jest tu możliwe galopowanie ,,do góry"", z obniżonym zadem. Ale jako przygotowanie konia i jeźźca do skoków i jazdy w terenie jest niazastąpiona.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Cavaletti - codzienny trening - cz.2 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka