Buty dla koni

/ 1 komentarzy

Buty dla koni - konna, jeździecka, do jazdy konnej, opinie, zdjęciaButy dla koni


Buty dla koni to obecnie jedno z najnowocześniejszych i jednocześnie najszybciej rozwijających się rozwiązań zastępujących kucie. Wielu właścicieli koni rezygnuje z podków na rzecz butów.


Dlaczego? Buty są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej naturalnym. Zakładamy je wyłącznie na czas jazd, treningów, wyjazdów w teren czy też lonżowania. Pozostałą część dnia koń spędza „boso”, co w perspektywie czasu przyczynia się do wzrostu wytrzymałości kopyta, polepszenia krążenia i tym samym przyspieszenia wzrostu mocnego rogu kopytowego. Buty zapewniają optymalną ochronę kopyt podczas jazdy konnej. Są jeźdźcy, którzy trenują w nich ujeżdżenie, skoki a nawet wkkw.


Buty są też świetną „metodą przejściową” dla osób chcących zrezygnować z podków na rzecz chodzenia w przyszłości tylko i wyłącznie „boso”. Moment zdjęcia podków jest dla koni w pierwszej fazie często bolesny- obserwujemy typowe dla tego okresu „macanie” czyli uważne stąpanie i niekiedy kulawizny szczególnie na twardym podłożu. Pozostawienie konia, który wiele lat był w podkowach bez jakiegokolwiek wsparcia może prowadzić do chorób. Buty dla koni są świetną alternatywą oraz „wspomagaczem” w tym trudnym okresie. Dodają dodatkowej mocy podeszwie, chronią przed uderzeniami, odpryskiwaniem oraz pękaniem kopyt.


Czasami z powodu choroby swojego pupila, właściciel konia jest zmuszony zrezygnować ze stosowania podków. Choroby białej linii lub podeszwy kopytowej potrafią uniemożliwić przybicie podkowy do kopyta. Po fazie leczenia, buty są idealnym rozwiązaniem i ulgą dla konia przy pierwszych spacerach.


Jednym z najbardziej znanych producentów obuwia dla koni jest firma Cavallo. W swojej ofercie posiadają dwa rodzaje butów- Simple Boots oraz Sport Boots. Pierwsze- klasyczne, skórzane z mocną, grubą podeszwą zapinane na rzepy, idealne do intensywnej jazdy, świetnie sprawdzą się na trudnym podłożu w tym na błocie, kamieniach czy śniegu. Niezwykle proste w pielęgnacji oraz zakładaniu są zdecydowanym faworytem na polskim rynku. Drugie- o sportowym kroju. Lekkie o cieńszej podeszwie, zapinane na eleganckie bolce- chętniej stosowane na miękkim podłożu i w sporcie. Obuwie Cavallo posiada specjalną podeszwę- mocną, ze żłobieniami, która dodatkowo odciąża ścianę kopyta. Odpowiednia struktura podeszwy zapobiega przyczepianiu się błota, śniegu i piasku. Zapewnia świetną przyczepność bez ograniczania ruchu.


Buty posiadają anatomiczny kształt dzięki czemu doskonale dopasowują się do kopyta i piętki. Dla wrażliwych koni firma Cavallo przewidziała dodatkowo skarpety zapewniające ochronę przed otarciami oraz wkładki żelowe zapewniające dodatkową amortyzację.


Pamiętajmy, że gdy decydujemy się na buty, konia należy stopniowo do nich przyzwyczajać. Pierwszego dnia zakładamy buty na 10-15 minut na lekki spacer. I bynajmniej nie chodzi tutaj o przyzwyczajanie psychiczne- zdecydowana większość koni oswaja się z nowym ciałem obcym na nodze w ciągu kilku sekund. Ważnym faktorem jest zmiana ukątowania stawiania nogi i ustawienia kopyta. Zbyt długie noszenie butów pierwszego dnia może skutkować bolesnością mięśni oraz kopyt dnia następnego. To trochę tak jak byśmy sami całe życie chodzili w jednych butach i nagle założono nam inne niż te do których przez wiele lat byliśmy przyzwyczajeni  - z inna podeszwą i obcasem.


Wyłącznym dystrybutorem butów Cavallo w Polsce jest firma GNL www.gnl.pl  

1
Oceń
(1 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Buty dla koni - opinie i komentarze

Cavallo148Cavallo148 (2014-12-28 13:05)
0
Czy mogę wiedzieć ile takie buty mogą posłużyć? :)

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka