Bucefał - najsłynniejszy koń w historii

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć

Bucefał  - najsłynniejszy koń w historii  - jeździeckie, koni, zdjęcia, opinie

Nie tylko historycy, ale myślę ze każdy z nas słyszał kiedyś o tym koniu jakim był - Bucefał. Ale pewnie nikt więcej pewnie nie wie o Bucefałie, niż tylko to że był koniem Aleksandra III Wielkiego. A jego historia tego konia jest bardzo ciekawa, postaram się trochę wam przybliżyć żywot tego rumaka:
Ojciec Aleksandra, czyli Filip II był królem Macedonii. W 344 r. p.n.e do Filipa II, przybył handlarz, który zaproponował sprzedaż tesalskiego ogiera o imieniu Bucefał, imię takie miał dlatego że na łopatce miał znamię w kształcie głowy byka, a Bucefał inaczej Bukefalos co po grecku znaczy byczo-głowy, według większości opisów był kary z białą gwiazdką na czole.. Filip II zostawił konia na próbę, jednak nikt nie mógł okiełznać tego rumaka, był dziki, zrzucał wszystkich którzy próbowali go dosiąść, więc stwierdzili że taki koń do niczego im się nie przyda. Aleksander miał wtedy 12 lat, i z boku obserwował tą całą sytuację i jak chcieli tego konia odstawić powiedział słowa „-Jakiegoż to wspaniałego konia chcą się pozbyć ci ludzie!”.
Gdy usłyszał to jego ojciec, spytał syna czy jest w stanie okiełznać tego konia, Aleksander oświadczył że tak. Filip obiecał, że jeśli mu się to uda, w nagrodę dostanie go w prezencie, a jeśli nie to za kare sam sobie musi go kupić, a koń nie był taki tani jak tam tamte czasy kosztował 13 talentów. Więc Aleksander zaczął próby ujeżdżania konia, odkrył jego pewien problem, bał się on swojego cienia więc okazał się sprytem, i odwrócił konia w stronę słońca tak żeby nie widział tego cienia. I ku zdziwieniu wszystkich okiełznał Bucefała.
Koń stał się ulubieńcem Aleksandra, i na wszystkie bitwy jeździł właśnie na nim. W tamtych czasach nie jeżdżono w siodłach, więc naprawdę wspaniała więź łączyć musiała tego człowieka z tym zwierzęciem. Nawet gdzieś czytałam że Bucefał był w wieku Aleksandra. Więc w ich wieku, gdy mieli około 30 lat, ich celem było zdobycie Indii, chociaż Bucefał przed tą bitwą odbył wiele walk w których odnosił różne urazy był nadal silny, a przede wszystkim odważny. Król nie zamierzał zmieniać konia na żadnego innego, ponieważ był tak z nim zżyty. Więc ostatnią walką Bucefała była walka nad rzeką Hydaspes, gdzie koń odniósł śmiertelne rany, i padł
Ciężko sobie wyobrazić to, jak Aleksander przeżył śmierć swojego ulubionego konia, z którym tyle przeżył, dzięki któremu tyle zawdzięczał. Zorganizował mu uroczysty pogrzeb, oraz ku jego czci założył nowe miasto nazywając je Bukefala, które istnieje do dnia dzisiejszego jednak pod inną nazwą (Jhelum), praz wznosząc koniu grobowiec, gdzie przeprawiali się przez rzekę podczas tamtej bitwy.

Chociaż tak naprawdę są różne wersje, na pewno każda ma w sobie trochę prawdy, ale myślę ze ta historia jest najbardziej prawdopodobna, bo w niektórych Bucefałowi są przypisywane elementy fantastyczne, typu że miał magiczne zdolności, miał rogi, a nawet że pożerał ludzi. Ale mimo wszystko jego imię jest przekazywane przez wieki do dnia dzisiejszego, więc nie mógł być zwykłym koniem, ale na prawdę wspaniałym zwierzem, jak widać zwierzęta także są bohaterami.


 

5
Oceń
(7 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Bucefał - najsłynniejszy koń w historii - opinie i komentarze

hay-monkahay-monka (2017-01-27 19:07)
0
Fajny artykuł, bardzo obszernie opisany. Dziękuję

skomentuj ten artykuł