Ból grzbietu u konia


Ból grzbietu u konia - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Grzbiet konia to niesamowicie wrażliwe miejsce. Narażone jest bardzo często na kontuzje czy też różnego rodzaju urazy. Końskie plecy wbrew pozorom nie są przystosowane do dźwigania ciężaru.Na problemy z grzbietem narażone są bardziej konie o nieproporcjonalnej budowie kłody, ale również te które posiadają źle wykształconą muskulaturę.


Parę słów o budowie 

Końskie plecy zbudowane są z wielu mięśni, ale jednym z najistotniejszych jest  mięsień najdłuższy grzbietu. Pomimo, że jest to bardzo silny mięsień, jest zupełnie nie przystosowany do prostopadłego nacisku , ponieważ jest to mięśniem ruchowym, a nie służącym do  dźwigania. Dlatego też koń trenowany jest ze spuszczoną szyja i głową , ponieważ tylko wtedy grzbiet może uwolnić się od nadmiernego napięcia. 

Na co powinniśmy zwracać uwagę 

Powinniśmy zwracać uwagę na zachowanie naszego konia, ponieważ często wysyła nam on sygnały, że dzieje się coś niepokojącego. Żeby sprawdzić stan pleców uciskamy palcami po obydwu stronach w okolicach kłębu i przesuwamy dłoń w kierunku ogona. Jeśli koń odczuwa ból lub dyskomfort zareaguje natychmiast. Obserwując zwierzę powinniśmy zwrócić również uwagę na inne symptomy jak np. sztywność, niechęć do ruchu, skrócony wykrok, uciekanie od ciężaru jeźdźca. Przeważnie ból grzbietu nie jest niczym poważnym. Konie miewają np. zakwasy zupełnie tak jak ludzie. W takiej sytuacji warto posmarować żelem lub glinką rozgrzewającą  grzbiet zwierzęcia  i okryć go derką.  Zdarzają się jednak urazy wywołujące ból w tej okolicy, czy też poważne problemy z narządami wewnętrznymi.
Jeśli już zaobserwowaliśmy u swojego konia objawy świadczące o bolesności grzbietu powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić siodło. Czy nie ma twardych, zbitych grudek, czy nie wystaje w którymś miejscu śruba, czy leży ono prawidłowo.
Jeśli nie znaleźliśmy niczego niepokojącego powinniśmy skontaktować się z fizjoterapeutą w celu wykluczenia poważnych schorzeń czy urazów.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Ból grzbietu u konia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka