Angielski i amerykański styl jazdy konnej - różnice

/ 4 komentarzy / 2 zdjęć

Angielski i amerykański styl jazdy konnej - różnice - konia, jeźdźca, opinie, zdjęcia


  • konto usunięte


Angielski i amerykański styl jazdy konnej
Różnice pomiędzy angielskim a amerykańskim stylem jazdy polegają wyłącznie na różnym sposobie zakładania uzdy, wędzidła, siodłania, powodowania wodzami, dawania pomocy. Są także różne dyscypliny sportowe. Na przykład w angielskim stylu jazdy będziemy mogli wziąć udział w ujeżdżaniu, a w amerykańskim w reiningu. Jeździec europejski trzyma wodze w obu rękach i poprzez oddziałowywanie masą ciała, łydkami i wodzami stale jest w kontakcie z koniem. Koń jest wtedy stale pod kontrolą jeźdźca.

Amerykańscy jeźdźcy prowadzą wodze w jednej ręce, ponieważ druga jest potrzebna do innych czynności. Na przykład do rzucania lassem. Wskutek tego na konia oddziałują głównie ciężarem ciała i łydkami. Koń pracuje wtedy samodzielnie. Wodze jako pomoc używane są tylko w celu przekazania wyraźnego sygnału, czyli zebrania konia.

siodło amerykańskie.
Siodło to jest skonstruowane w taki sposób, abty siedzący na nim kowboj mógł swobodnie i wygodnie pędzić bydło na duże odległości. Przy wysokim łęku przymocowane było lasso (u prawdziwych kowbojów) i wiele różnych rzemieni. Szerokie strzemiona zapobiegały obsuwaniu się butów. Długie potniki oddzielały jeźdźca od spoconego końskiego ciała. Istnieje wiele modeli tego siodła, ale wszystkie są cięższe od siodeł europejskich.

Siodło europejskie (wszechstronne).
Siodło do użytku wszechstronnego jest jednym z wielu rodzajów spotykanych teraz siodeł europejskich. W przeciwieństwie do siodła amerykańskiego jest od spodu wyściełane. Wyściełane są także brzegi trybinek, aby kolana jeźdźca znajdowały się w dobrej pozycji podczas skoków. Europejskie siodła nie są tak wygodne jak amerykańskie, ale są lżejsze. Przy obydwu typach siodeł ważne jest, aby były dobrze dopasowane do końskiego kłębu.


 

4.3
Oceń
(3 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Angielski i amerykański styl jazdy konnej - różnice - opinie i komentarze

użytkownik14872użytkownik14872 (2010-10-28 13:01)
0
Możemy brać udział w ujeżdżEniu a nie "ujeżdżaniu" -mały błąd, reszta artykułu ok.
ohiczek22ohiczek22 (2010-10-30 08:57)
0
Ja jeżdżę w tym stylu amerykańskim ale to nie jest styl amerykański tylko westernowy.!!i nie różni się tylko osiodłaniem konia,ale różnicom jazdy .! Reszta artykułu jest ok!!
 
użytkownik14780użytkownik14780 (2010-10-30 15:07)
0
Styl angielski to to samo co westernowy, można mówić tak i tak. Ja używam wyrażenia "west" gdy rozmawiam z koleżankami, natomiast "amerykański styl jazdy" brzmi bardziej formalnie i dlatego takiego wyrażenia użyłam do tego artykułu. Nie ma to jak oceniać czegoś czego się tak naprawdę nie zna. -.- Ponadto, napisałam, że różnice są nie tylko w osiodłaniu konia, ale także w trzymaniu wodzy, oddziałowywaniem na konia i dawaniem pomocy. Więc na następny raz przeczytaj artykuł z 5 razy zamiast negatywnie go ocenisz.
ohiczek22ohiczek22 (2010-10-30 19:49)
0
Jak przeczytałam na twoim profilku jeździsz nie długo ..:* ja jeżdżę 9 lat w westernie .. Ale artykuł jest naprawde dobry tylko ten  wontek mnie zaciekawił

skomentuj ten artykuł