Przyczyny machania głową u koni

/ 3 zdjęć


Machanie głową u koni to utrapienie dla jeźdźców. Jazda na takim koniu staje się bardzo uciążliwa lub wręcz niemożliwa. Koń nie daje się prowadzić na pomocach jeździeckich, nie może się skupić w czasie pracy. Choć machanie głową nie zawsze oznacza wielki ból, to z całą pewnością można stwierdzić, że jeśli koń macha głową to odczuwa dyskomfort. Najpierw trzeba zaobserwować czy koń macha głową nieustannie, tzn. w boksie, na padoku, w trakcie jazy, czy robi to tylko w określonych sytuacjach. Kiedy koń macha głową tylko w czasie, kiedy owady dają się we znaki, to najprostszym sposobem jest zastosowanie repelientów (uwaga na oczy), nauszników czy frędzelków. Jeśli koń macha głową tylko w trakcie jazdy, niezależnie od pory roku, czy pogody to najprawdopodobniej ma źle dopasowany sprzęt. Nieprawidłowo dopasowane ogłowie lub siodło mogą być przyczyną bólu i dyskomfortu w obrębie głowy oraz kręgosłupa konia. Czasem konie machają głową, ponieważ odczuwają ból w jamie ustnej. Należy pamiętać, że konie w trakcie gryzienia pokarmu, ścierają powierzchnie trące zębów trzonowych. W wyniku tego na powierzchniach bocznych (od strony policzków) powstają ostre krawędzie, które mogą kaleczyć błonę śluzową jamy ustnej. Weterynarz powinien ścierać te krawędzie specjalnym tarnikiem, co kilkanaście miesięcy. 


Dyskomfort w trakcie jazdy może wywoływać obecność tzw. wilczych zębów. Są do dodatkowe zęby występujące czasem w przestrzeni bezzębnej (diastemie), które drażnione są pod wpływem wędzidła. Można je stosunkowo łatwo usunąć w czasie zabiegu stomatologiczego. Bywa też tak, że dojdzie do pęknięcia zęba, wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Należy regularnie monitorować stan końskiego uzębienia. Inną przyczyną machania głową może być stan zapalny ucha środkowego. 


Jeśli wykluczy się wszystkie powyższe problemy, może oznaczać, że koń cierpi na tzw. syndrom headshaking. Symptomem wskazującym na syndrom headshaking jest sposób machania głową. Jeśli koń macha głową z powodów podanych powyżej, robi to zwykle w płaszczyźnie horyzontalnej, czyli poziomo. Jeśli koń dodatkowo macha głową w płaszczyźnie wertykalnej (pionowo), ruch jest nagły, często połączony z ruchem całej szyi, wówczas można podejrzewać u niego syndrom headshaking. Innym objawem jest ocieranie nosem i twarzą o różne przedmioty. Pocieranie nie jest delikatne (tak jak większość koni robi to żeby się podrapać) tylko nagłe i energiczne. Koń może nawet uderzać głową w ścianę lub inne przedmioty, co wygląda bardzo przerażająco. Takie zachowanie jest objawem wielkiego bólu. Syndrom headshaking to poważne schorzenie neurologiczne, którego najbardziej prawdopodobną przyczyną jest podrażnienie lub zapalenie nerwu twarzowego (trójdzielnego). 


Nerw trójdzielny biegnie od tylnej części głowy, wokół uszu, po obu stronach twarzy i kończy się w okolicach nosa i pyska. Objawy często ujawniają, który odcinek nerwu dotknięty jest chorobą. Konie mogą nieustannie pocierać uszy lub pysk. Zapalenie nerwu w okolicach oczu objawia się światłowstrętem. Konie z tą chorobą mogą cierpieć również na częste kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i łzawienie oczu. Jest to wynik nadmiernego odruchu czaszkowego autonomicznego układu przywspółczulnego. Sezonowość występowania syndromu headshaking (wiosna, lato) może tłumaczyć jedna z teorii opierająca się na zaburzeniach w produkcji melatoniny, hormonu, który koordynuje pracę zegara biologicznego. Badania nad tym schorzeniem u koni trwają nieustannie. Istnieją metody i leki niwelujące objawy syndromu headshaking. Najprostszym sposobem ulżenia koniowi w cierpieniu jest ochrona przed działaniem promieni UV. Najlepiej w trakcie dnia trzymać konia w ciemnej, przewiewnej stajni, w miarę możliwości wypuszczać go na padok nocą. Czasem specjalne maski zakładane na twarz lub tylko na nos wystarczają, aby zniwelować objawy. Nie wolno użytkować konia, który ma objawy syndromu headshaking, ta choroba wiąże się z ogromnym cierpieniem. Jeśli jednak objawy ustępują, dzięki zastosowaniu maski, lub w trakcie jazdy na hali, można trenować takiego konia. 


W porozumieniu z lekarzem weterynarii, stosuje się również, uderzeniowe dawki magnezu lub leki kortykosterydowe i antyhistaminowe. Równolegle z badaniami nad przyczynami syndromu headshaking trwają prace nad skuteczną terapią.

 

0min     19062x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:


 

5
Oceń
(1 głosów)

 

 

Przyczyny machania głową u koni - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł