» » » ★ Obserwuj★ Obserwujesz✕ Nie obserwuj

Ochwat u konidodany: 2010-12-05Ochwat u koni jest to jedna z najczęstszych chorób u koni niezakaźne, rozlanie tworzywa kopytowego,przebiegające z dużą ilością wysięku oraz martwicą blaszek kopytowych.

Jak rozpoznać ochwat? :

- Kiedy koń podczas swojej pracy stąpa coraz ciężej i stawia coraz krótsze kroki
- Koń unika pracy szybciej się męczy, nie chce się ruszać, podnosić żadnej z nóg, jest osowiały.
- Koń nienaturalnie stoi- odciąża tył, lub przód, robi tak jakby 'szpagat'

Jak rozpoznać, że koń miał ochwat:

- Wystarczy pomalować kopyto olejem roślinnym i poczekać aż wyschnie mniej a więcej. Jeśli kopyto jest w wyraźne, poprzeczne paski, to właściciel nie ma się co wypierać. Ale paski muszą być na prawdę wyraźne. No i warto też powiedzieć, że ochwat jest chorobą nawracającą, kiedy dojdzie już do takiego stadium, że kość w kopycie się przemieści.Nawet po wyleczeniu, możemy po kilku latach znowu zauważyć, ze koń się ochwacił.

Jak leczyć? :

Podejrzenia występowania ochwatu należy natychmiast wezwać weterynarza. Pierwsza faza choroby trwa zaledwie kilkanaście godzin, więc każda chwila może okazać się bezcenna. Lekarz weterynarii podaje zwierzęciu leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i jeżeli potrzeba - płyny i antybiotyki. Niektóre środki farmakologiczne mogą zapobiec przemieszczaniu się kości kopytowej. Koń podczas leczenia musi być całkowicie odstawiony od pracy, leczenie można wesprzeć umieszczając go w boksie o miękkiej wyściółce (piasek lub trociny) i poddając chłodzącym kąpielom.

 

 

 

Reklama


Opinie i komentarze użytkowników (1):

 

Brakuje mi informacji od czego koń może dostać ochwat. [2010-12-05 14:06:]

 

1 komentarzy - Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Weterynaria - zobacz podobneOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie


echo "

polityka prywatności