» » » ★ Obserwuj★ Obserwujesz✕ Nie obserwuj

Masaż TTouch dla konia - Linda Tellington-Jones
dodany: 2010-08-25System TTOUCH to nowoczesna metoda leczenia i komunikowania się z konie m. Opracowała ją Linda Tellington-Jones, znana na całym świecie specjalistka w dziedzinie współpracy z konie m!

TTouch może praktykować każdy, bez względu na to, jak radzi sobie w siodle, to bardzo uniwersalna metoda, można ją wykonywać prawie w każdym miejscu.
Potrzebne nam są tylko dwie ręce, grzecznie stojący koń (nie może być przywiązany, w skrajnych przypadkach uwiąz może trzymać druga osoba, ale należy tego unikać) oraz trochę wiedzy i najlepiej praktyki na czyichś plecach ;)

Linda podczas swojej wieloletniej pracy ze zwierzętami zdała sobie sprawę, że osobowość konia można w pewnym stopniu zmienić. Nerwowe konie – też dadzą się uspokoić, ospałe – można trochę ożywić. Osobowość to bardzo złożona materia, jednak jeśli stosujemy wskazane przez nią techniki, możemy w tą materię ingerować. Obok korzyści płynących z poprawy zachowania koń jest też zdrowszy i ma lepsze wyniki kondycyjne.
A więc tak powstał system TTouch.
Można też dodać że masaż ten sprawdza się zarówno przy koniach, jaki i psach, kotach, większych gryzoniach... Można trochę eksperymentować, ponieważ technika ta na pewno nie uczyni żadnemu zwierzęciu szkody.

TTouch to masowanie ciała konia kolistymi ruchami ręki (zgodnie ze wskazówkami zegara - kiedy koń jest spokojny; przeciwnie do ruchu wskazówek zegara - gdy jest spięty, jednak są to tylko ogólne zasady, ruchy trzeba dostosowywać do reakcji konia) o różnym stopniu nasilenia.
Możemy masować dowolny punkt ciała konia, ale przesuwamy się z włosem konia, po 1 i 1/6 do 1 i1/4 koła w danym miejscu.
Co do nasilenia nacisku, każdy koń ma indywidualne potrzeby i trzeba odkryć, jaki nacisk mu odpowiada. Musimy zobaczyć, czy koń czuje się zrelaksowany przy danym nacisku, a może woli mocniejszy albo lżejszy? Jeśli prawidłowo zinterpretujemy jego potrzeby, poczujemy pod palcami, ze jego mięśnie stają się wiotkie i przepuszczalne, a on sam przyjmie minę „osiołka” – spuszczona głowa, przymrużone oczy, uszy luźne…

Jest kilka różnych sposobów masowania konia, każdy z nich służy do czegoś innego, w załączniku zamieszczam skany z książki "Prawdziwa więź z koniem" Lindy Tellington-Jones. Pod skanami będzie dokładniejszy opis każdej z technik masażu TTouch.

Prezentacja video na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=lkb_K0xvmZI

Na zakończenie chciałabym polecić stosowanie tej techniki w codziennej pracy z koniem, już kilkuminutowe sesje przynoszą wymierne efekty. Sama także stosuję TTouch w pracy z moją podopieczną i chociaż trudno to mówić o profesjonalizmie z mojej strony, myślę, że ta technika wiele nam dała.


Artykuł uzupełniony dzięki pomocy użytkowniczki "Nautyka". Dziękuję :)

 

 

 

Zdjęcia do artykułu (8) - wyświetl wszystkie:

Reklama


Opinie i komentarze użytkowników (13):

 

Super ten masaż TTOUCH :) [2010-08-25 10:34:]

 

spróbuję tę metode na moim koniu ; DD
[2010-08-25 13:38:]

 

Bardzo ciekawy i interesujacy artykul o masazach :) ciekawe czy zadziala? :P logiczny i bardzo dobrze napisany . Napewno sprobuje tych masazow na swoich koniach :)) serdecznie pozdrawiam
[2010-08-25 13:44:]

 

Świetny artykuł! Wiesz, że w Stajni pod Dębiną będzie 11-12 września kurs TTouch? Więcej informacji tu: http://www.tjn.sic.pl/trainings/show/1 I ja się wybieram....:-) [2010-08-25 21:59:]

 

Bardzo fajnie że coraz więcej osób interesuje się TTouch i TTeam. Pozwolę sobie jednak nie zgodzić się z kilkoma rzeczami zawartmi w artykule :
- koń NIE MOŻE być uwiązany ewentualnie może być w ręku ale należy tego unikać
- kierunek masażu określamy obserwując reakcje konia
- system Lindy Tellington-Jones to praca z ziemi, masaże i jeździectwo i jest to system komplementarny same masaze to za mało
- jeżeli masujemy stosujac ruch okreżny zawsze jest to 1i1/6 do 1i1/4 koła niby te ułamki to niewiela ale jest to niezmiernie ważne

serdecznie pozdrawiam [2010-08-26 20:23:]

 

Nautyka: dziękuję za rady, naniosłam poprawki do artykułu.
[2010-10-11 21:26:]

 

Zapraszam na moją strone www.ttouch.pl jeżeli interesuje was ttouch i metody Lindy Tellington -Jones [2010-10-17 21:44:]

 

Świetny artykuł i na super temat! W ogóle twój blog jest po prostu niesamowity. ;) pzdr dla cb i Barbi ;* [2011-03-22 19:30:]

 

dzisiaj sprobowałam t- toucha. kiedy probowalam odejsc od konia, ktorego masowalam, on szedl za mna, mimo usilnych tlumaczen, ze ma zostac :) dziala swietnie!
[2011-05-08 17:17:]


 

świetny artykuł! :) [2011-10-04 21:58:]

 

fajne ;) [2011-11-26 17:35:]

 

bardzo mi się podoba. chyba sama spróbuje :) [2012-03-04 12:09:]

 

Bardzo przydatny wpis!!!!!:)Fajnie , że ludzie szukają wielu metod żeby zadowolić swojego zwierzaka bo o to chodzi by je kochać!!!!!!!:):)
[2012-03-06 11:49:]

 

13 komentarzy - Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Trening konia - zobacz podobneOgłoszenie płatne


daj ogłoszenie


echo "

polityka prywatności